Sokol Bělá / oddíl / články / Historie házené v Bělé pod Bezdězem 1927 - 2022
téma: oddíl | autor: Švícko | datum: středa 26.1.2022 | zobrazeno: 2290x
95 LET ODDÍLU HÁZENÉ T.J. SOKOL V BĚLÉ POD BEZDĚZEM
V našem kraji se házená rozšířila pravděpodobně z mladoboleslavské reálky v letech 1921 – 1922, jejím velkým propagátorem byl profesor Vondra, který se posléze stal vlivným činitelem a uznávaným rozhodčím. V Bělé začali s házenou dorostenci Sokola, první podnět dal podle kronik bratr Najman, sazeč u bratra Košťála. První zmínky o házené se podle kroniky tradují někdy kolem let 1926 – 1927. Začátky byly velmi obtížné. Po několika debaklech s okolními týmy, kdy jsme platili nováčkovskou daň, se datuje první výhra v roce 1926 se Sokolem Rokytovec 9:8. Rok 1927 je rokem, kdy byl v Bělé pod Bezdězem založen odbor házené.
Prvními hráči, které registruje bělská házená, jsou: brankáři – Skřivan, Frič, Maňásek, obránci – Sommer, Prchlý, Bayer, záloha – Hauser, Dražil, Treybal, Havel, Novák, Moucha, útočníci – Šupita, Tyšer, Šulc, Břešťovský, Šimonek, Havel, Müller.
1927-1939
Jak bylo řečeno v úvodu, házenkářský oddíl byl v Bělé pod Bezdězem založen v roce 1927 pod názvem Sokol Bělá p.B. Do našeho města jí přinesli studenti mladoboleslavské reálky. Začátky byly velmi obtížné, starost s hřištěm, tehdy ještě zahradou za Sokolovnou, nebyly míče, dresy, sítě, peněz bylo málo. Zápasy se sousedními družstvy začaly v době, kdy zdejší hráči a funkcionáři usoudili, že jsou již dostatečně připravený k těmto utkáním. Jedno z prvních utkání národní házené bylo s družstvem SK Mladá Boleslav, bohužel kronika výsledek tohoto utkání nezaznamenala. První osvědčená sestava byla: brankář J.Šulc, obránce Bayer, záloha J.Somr, Hoffman, útok Dražil, Neuman, Charousek. V roce 1928 byla činnost velmi aktivní, podařilo se sehrát 14 utkání. V těchto začátcích vděčíme jedině nesmírnému nadšení všech hráčů, že házená trvale zapustila kořeny v našem městě. Oddíl se dále rozrůstal, přibývalo zájemců, a tak se v dalších letech u družstva vystřídali hráči: brankáři - Skřivan, Frič, Maňásek, obránci Sommer, Bayer, Prchlý, záloha - Hauser, Dražil, Treybal, Havel, Novák, Moucha, útočníci - Šupita, Tyšer, Šulc, Břešťovanský, Šimonek, J.Havel, V.Havel, Pořešťovský, Ježek, Motz,Jírovec, Košťál, Müller. Našimi soupeři byla např. družstva: SK Bakov n.J., Sokol Klášter, Sokol Bukovno, Sokol Mnichovo Hradiště, Sokol Česká Lípa, Sokol Debř, Sokol Rokytovec a další. V roce 1928 začal odbor házené se samosprávou, předsedou byl zvolen bratr Nováček – knihkupec. 28.3.1933 bylo založeno družstvo žen, které bylo také velmi aktivní. První zápas ženy odehrály s DTJ Debř, který prohrály 2:8. Sestava družstva žen byla následující: Jeřábková, Beckertová, Kedlesová, Poláková, Bucková a další. Měli jsme i družstvo žáků, sestava starších žáků z roku 1933: Velíšek, Ruta, Kopal, Málek, Rejcha, Tošovský, Podrazil. Vedle házené v Sokole bylo ustanoveno družstvo mužů i u místního SK. Ve spolupráci obou oddílů bylo několikrát vybráno reprezentační družstvo města.
1939 - 1950
Tento stav trval až do začátku II.světové války, kdy byla ochromena veškerá společenská činnost a Sokol zakázán. V tomto období se v Bělé pod Bezdězem zvýšil zájem o házenou, hrálo se pod hlavičkou SK Bělá.
Největší zásluhu na veškeré činnosti oddílu v této době měl její aktivní hráč František Bázner, který byl nejen tvrdým obráncem, ale i organizátorem, hospodářem, trenérem a propagátorem všech akcí oddílu. Kroniky uvádějí, že s házenou začal hrát František Bázner jako dorostenec a plynule přešel do mužů. V období 2. světové války byl ústřední postavou místního SK, bývalého Sokola. Byl hráčem, organizátorem a sponzorem až do roku 1945. V období okupace se nebál zajít za německým komisařem Otto Thámem a dokázal domluvit uvolňování hřiště za sokolovnou pro házenou. V období okupace totiž hřiště používali Němci jako střelnici. V neděli byla vždy střelnice používána do 10:00, poté Němci odpochodovali a uvolnili hřiště pro házenou. Ná zápasy chodilo tou dobou 300 – 500 diváků. Za tato privilegia museli však házenkáři pomoci při budování dnešního fotbalového hřiště. Po okupaci se František přestěhoval do Doks a funkcionářské žezlo předal Jiřímu Cehákovi.
Vznikla silná družstva mužů, žen, dorostenců a žáků. Ženy i muži se stali mistry Pojizerské župy a muži i soutěže „Silná šestka Pojizeří“. Ve 40.let tvořili družstvo mužů hráči: brankáři: Melich, Dytrich, Šimeček, Louda, obránci: Bázner, Jelínek, Sucharda, záloha: Šanda, Ruta, Václava, Vítek, útočníci: Hoffman, Šafránek V., Šafránek J., střelec družstva: Fadrhonc, Podrazil, Cehák . Družstvo žen : Kamlerová, Somrová, Stárková, Havlová, Semecká, Červinková J., Červinková H., Nýdrdlová, Osmíková, Kunová.
Zápasy národní házené hráli muži s družstvy: Bukovno, Březno, Podlázky, Mladá Boleslav, Bakov n.J., ale i s nejlepšími družstvy Čech a Moravy: Ikar Kukleny, Star Plzeň, Sokol Moravany a další. Soupeřky žen byla družstva: Jizeran Doubrava, Bakov n.J., Malá Bělá, Slavoj Mladá Boleslav, Březno, Bukovno, Mšeno. Sestava družstva mužů v letech 1946 – 1949: Cehák, Kamler, V.Václava, Chrtek, Šanda, Jelínek, Dr.Bartoš, Tyšer, V.Malý, Vítek, hrající trenér Cehák. Poválečná sestava družstva žen, které později hrály i handball: brankářka Kotlářová, Hrdinová, Hanousková, Reitterová, Jirdásková, Pešlová, Piescheová, Najmanová, Suková a další. Také mládežnická družstva nezůstávají pozadu, dorostenci hráli vždy na špici tabulky.
Ještě v červenci 1945 se družstvo mužů zúčastnilo čtrnáctidenního turnaje na Moravě, kam hráči cestovali na korbě nákladního automobilu. Na turnaji tehdy hrála nejlepší družstva: Zlín, Hranice, Bystřice p.H. a mistr ČR Sokol Holešov. Moraváci naše hráče srdečně přivítali a celou dobu stravovali bez lístků ! Po válce však oddílu nastaly starosti, většina hráčů a hráček odešla do osvobozeného pohraničí, řada z těch co zůstali, rukovali na vojnu. Zůstalo několik věrných, mezi kterými vynikal „motor“ Jiří Cehák. Byl to trenér, jednatel, předseda oddílu a správce majetku, který v té době tvořily 2 sady modrých a bílých dresů, 2 míče, 2 sítě na bránu, pytel vápna, necky a prášek na praní. Hrstka zbylých razila heslo, „oddíl musí žít „ !
1950 - 1960
Soutěž v národní házené se hrála do roku 1950 a jmenovala se Pojizerská župa. Hrálo se na škvárovém hřišti za Sokolovnou. Po roce 1948 se náš oddíl přejmenoval na Delta, Tatran, Papírny a až poté na dlouhou dobu Spartak Bělá. První přátelské zápasy v handballu v Bělé pod Bezdězem se datují kolem roku 1949. Do Liberce jeli na inspekci pánové Cehák, Kamler a Šanda a nová hra se jim líbila. V roce 1950 jsme přestali hrát českou házenou a náš oddíl přešel na handball. V roce 1951 vznikla neoficiální soutěž s pražskými celky, oficiální soutěž v handballu se začala hrát až od ročníku 1951/1952. Hlavními propagátory přechodu na handball byli spoluhráči Jiří Cehák, František Kamler a Miroslav Šanda, kteří svoje další osudy spojili s bělskou házenou a působili v oddíle v podstatě až do konce svých životů. První družstvo mužů Bělé v mezinárodní házené tvořila sestava: Cehák, Šanda, Kamler, bratři Šafránkovi, Hrdina, Tošovský Jan, V.Václava, Venclák, Dr.Bartoš, Matějka, Jelínek, Chrtek, Ježek, Kroupa, Michálek, trenér J.Tyšer. I přes malé zkušenosti se nám povedlo v roce 1953 vyhrát kvalifikaci o postup do I.ligy před družstvy Sparty Praha, Sokola Šťáhlavy, Mostu a Vršovic. Postup vybojovala sestava: Tocháček, Němec – Chrtek, Ježek, Hrdina, Cehák, Kamler, Šanda, Malý, Tošovský, Tyšer, Jelínek, dr.Bartoš, Venclák. V nejvyšší soutěži nás rozlosovali do moravské skupiny, kterou tvořili: Bělá, Gottwaldov, Olomouc, Brno, Královo Pole, Dřevohostice, Otrokovice, Dukla Praha, Spartak Vršovice. V nejvyšší soutěži jsme vydrželi rok v sestavě: Tocháček, Němec – Chrtek, Ježek, Hrdina, Cehák, Kamler, Šanda, Malý V., Tošovský, Tyšer, Jelínek, Dr.Bartoš, Vítek, Venclák, Šafránek J. a V., Fidlerovi, Itze. V roce 1954 sestupujeme do II.ligy, kde hrajeme se dvěma přestávkami až do roku 1970.
V tomto období začaly hrát handball i ženy, sestava byla následující: Vrabcová, Reitterová, Kotlářová, Hrdinová, Nováková, Marečková, Jirdásková, Semecká, Pešlová, Piescheová, Pražáková. Družstvo hrálo do roku 1958, poté se rozpadlo.
V roce 1952 vznikl tradiční mužský turnaj O pohár Máchova kraje, jehož tradici stále držíme a odehráno je už téměř 70 ročníků. Je to druhý nejstarší turnaj mužů v mezinárodní házené v republice. O vznik tohoto turnaje se zasloužili členové výboru oddílu a aktivní hráči František Kamler, Miroslav Šanda, Jiří Cehák, Václav Ježek, pan Hrubý a pan Tůma. Do roku 1972 byl turnaj dvoudenní, od roku 1973 se turnaj koná na jeden hrací den. V minulosti se ho zúčastnila družstva Dukla Praha, ČH Bratislava, Lok. Michalovce, Lok. Košice, Rožnov pod Radhoštěm, Baník Most, Dukla Stříbro, Dukla Cheb, Tepna Náchod, Secheza Lovosice, týmy z Francie, NDR, NSR. Původní pohár získaly Lovosice, kterým se povedlo turnaj vyhrát 5x , další pohár, který se teprve stal putovním, vyrobil v místní brusírně skla bývalý hráč a funkcionář Miroslav Šanda.
Ke konci 50.let jsme měli i silnou mládež, mladší dorostenci v roce 1958 vybojovali na Přeboru ČSSR v Nových Zámkoch 2.místo v sestavě: Petr Šíma, Jaroslav Ragin, Jan Lauerman, Jiří Antoš, Láďa Holub, Zdeněk Špringl, Milan Chadalík, Vladimír Krejbich, Láďa Ječný, František Müller, Jaroslav Malý, Čenda Joska, trenér Jaroslav Fidler. V kvalifikačních turnajích vedl družstvo trenér Josef Němec. Tento ročník dorostenců postupně doplnil druholigové družstvo mužů.
V žákovské kategorii byla sestava: Křížek, J.Urban, Z.Čtvrtník, P. Polák, Nosál, Klinger, Najman a další. Zdeněk Křížek a Honza Urban v pozdějších letech hráli za muže a působili v oddílu jako trenéři, Zdeněk Čtvrtník hrál v mužské kategorii ligu za Gottwaldov a dotáhl to až do reprezentace.
1960 - 1970
V 60.letech byla házená v našem městě velmi populární, muži hráli špičku II.ligy, poráželi i družstva, která sestoupila z I.ligy. Fungovala práce s mládeží, pravidelně se doplňovaly žákovské týmy. Dorostenecká a žákovská družstva trénoval především Josef Němec. Na domácí zápasy chodilo až 400 diváků, na škvárovém hřišti za Sokolovnou byla k vidění i utkání pod umělým osvětlením ! Sestavu mužů tvořili hráči: Kulda, K.Urban, J.Malý, Šťastný, Němec, Pavlík, M.Hríb, Michálek, Kudrnáč, Chadalík, Z.Čtvrtník, F.Müller, Musil, Ječný, Řehůřek, Netrval, J.Urban, Antoš, J.Tošovský, Špringl, Ragin, J.Čtvrtník, Bělonožník, trenéři Ježek, Eder . Ve výboru házené působili Jiří Cehák, Miroslav Šanda, František Kamler, Václav Ježek, Josef Němec. Josef Němec to později dotáhl až do svazových funkcí. Ve Středočeském kraji převzal funkci předsedy a zároveň se dostal do předsednictva ČSH. Dále byl zvolen do předsednictva federálního svazu házené, kde vykonával funkci předsedy revizní komise a to až do ukončení federace v roce 1993.
V roce 1965 začala tradice zahraničních zájezdů, muži se vydali do tehdejšího západního Německa, kde sehráli zápasy s Lokomotiwem Oschersleben a Traktorem Biederitz. Další zápasy sehráli v Seftenbergu, Premnitzu a Postupimi. V roce 1969 ještě stihli zájezd do Nieder – Rodenu v NSR, poté jim nastupujicí normalizace dovolila „jen“ zájezdy do NDR, kde se největší družba povedla s TSG Lübben. Se zájezdy do Lübbenu se pojí spousta nezapomenutelných zážitků včetně legendárních lodiček. Některé zážitky i po letech zustávají v trezoru. Toto družstvo se stalo i nejčastějším účastníkem turnaje mužů O pohár Máchova kraje.
Toto období je spojené i s tradičními házenkářskými písničkami, které vždy skládal pan učitel Václav Grolmus, který byl šefem místního Spartaku, pod který spadal i oddíl házené. Co že to vlastně to zpívání bylo a jak vzniklo? K vysvětlení uvádíme vzpomínky pamětníků: Když se někdy v roce 1955 ženil Jiří Cehák, jedna z ústředních postav bělské házené, přišel se skvělou myšlenkou Václav Grolmus. Od kamarádů Jirky získal informace o všech Jirkových hříších, informace zveršoval, napasoval to do známých melodií a milí házenkáři přišli k Cehákům a zazpívali rodičům o všech Jirkových prohřešcích. Pamětníci uvádějí, že se hlavně paní Ceháková nestačila divit. Poté nastala klasická rozlučka se svobodou. Tato akce se velmi líbila a stala se tradicí při všech vstupech házenkářů do stavu manželského. Postupem času vznikly i písně varující před nástrahami stavu manželského a staly se mezi házenkáři evergreeny. Jedna z nich, která vznikla na melodii Kdyby ty muziky nebyly, zní: " Až se jednou v sokolovně sejdem na plese, Jirka Ceháků, s náma zleje se, odsedne si od manželky, pozdě bude lkát, že si jí vůl neměl brát. To partu donutí, zazpívat si po chuti, odplivne si, vezme A A podle Milouška, zařveme mu do ouška. Kdyby to ženění nebylo, na světě by se nám líbilo, kvetly by krčmy a hospody, nebyly by žádný rozvody, ale že je to ženění, má člověk jen samé soužení, pozdě pak tluče se do hlavy, manželky nikdo tě nezbaví....."
Z náborů se doplnila další generace hráčů, kteří v roce 1967 vybojovali na 1 sezónu dorosteneckou ligu. Osu družstva tvořili hráči: Stach,J. Čánecký, Cibulka, Švec, Dusil, Hrdina, Šíma, Rak, Ulman, A.Tošovský a další.
1970 - 1980
V roce 1971 muži sestoupili do krajské divize. Podle zápisu v kronice to nebylo vinou poklesu výkonnosti, nýbrž reorganizací soutěží. Po dlouhá léta se zabydlujeme v nejvyšších patrech a několikrát se stáváme krajskými přeborníky. "B" družstvo mužů hrálo krajskou soutěž. Nastoupila další generace hráčů, po návratu z vojny se zařazují do družstva mužů mladší hráči. Základ družstva mužů tvořili v 70.letech hráči: Stach, Švec, Dušek, Zika, A.Tošovský, J.Netrval, Křížek, V.Šanda, Hríb, Cibulka, Štěpánek, K.Urban, J.Urban, J.Tošovský, Schneider, Kudrnáč, Vymazal, ke konci 70.let Paulus, Sova, Cehák ml. a další.
V roce 1972 dochází k důležité události, na škvárovém hřišti vzniká nový asfaltový povrch. Nemáme už ženské složky, ale náborové akce mládeže se díky různým školním a pionýrským akcím daří. V letech 1972 a 1974 vyhráli starší žáci krajský přebor a kvalifikovali se na Mistrovství ČSR, kde se dokázali v konkurenci nejlepších družstev prosadit. V roce 1972 skončili na 6.místě, v roce 1974 na 7.místě. Sestava z roku 1972: Paulus, Kotek St., Šindelář P., Sova, Zimmermann, Aleš Tošovský, Khýn, Holík, Bican , Peška , Ečer a další. Sestava z roku 1974: Kaňka, F.Šindelář, Kálecký, Zajac, J. Bartoň, Křivánek, Humplík, Kouba, Machan, Kotrla, Tyšer, P. Kotek, P.Šanda. Tento ročník hráčů postoupil do dorostenecké ligy, kterou jsme hráli několik let a hned první sezónu skončili dorostenci na 3.místě !
V sezóně 1976/1977 jsme měli i družstvo starších žáků v sestavě: P. Šanda, L. Jirdásek, L. Vacho, P. Kadlas, P. Slavík, K. Dvořák, P. Strelec, M. Tyrychtr, S. Dvořák, J. Čadil. Trenéři J. Urban, I. Zajac.
V dorostenecké kategorii se v této dekádě vystřídali hráči : Paulus, S.Kotek, F. Šindelář, M. Kálecký - Chrtek, R. Šindelář, Cehák, A .Tošovský, M. Jireš, Zimmerman, Khýn, Bican, Peška, Brejcha, Sova, Holík, J. Šanda, Humplík, Zajac, Křivánek, Kuchta, Kaňka, Kouba, Machan, Kotrla, Tyšer, P. Kotek. Černý, P. Bartoň, S. Dvořák, P. Šanda, u družstva se vystřídali trenéři: J. Bartoň st., J. Urban, Chrtek, J. Cehák.
1980 - 1990
V 80. letech hrála naše družstva krajské soutěže. Hodně úsilí se věnovalo práci s mládeží, byly naplněny všechny kategorie od nejmenších až po mužské složky, navíc se povedlo oprášit zašlou slávu dívčí házené. V krajské soutěži hrály pod vedením Magdy Foltýnové a Zdeňka Křížka i žákyně a dorostenky, sestava dorostenek z roku 1988: Machová, Frajsová, Veselá, Dismanová, Kudrnáčová, Švecová, Jirdásková, Krčmářová, Šímová, Paříková, Lamelová, Růtová, Křížková, v žákovské kategorii nastupovaly ještě sestry Vaňkovy a Všechovská. Ročník žáků pod vedením trenérů Kuldy a Tošovského: Hrubý, Kabátník, Šedebauer, T.Hríb, Minář, Kulda, Čtvrtník, P.Šíma, Koleška, Týsl. Po reorganizaci soutěží muži hráli krajskou soutěž, několikrát se v tomto období stali přeborníky kraje. Sestava mužů v 80.letech: Cehák ml., Zajac, F. Šindelář, Sova, Kaňka, Svoboda, Peterka, M. Kálecký, Křivánek, bratři Šandovi, Peška, A. Tošovský, J. Tošovský, Štěpánek, Paulus, E. Hríb, Tyšer, Kuchta, Stach, Křížek, Kouba, Piesche, Zíka, Schneider, Dušek, Dufek a další, trenéři v tomto období byli Zdeněk Křížek, Ivan Toman, A.Tošovský, později i Karel Urban. Za béčko nastupovali dorostenci a starší hráči. U mládežnických kategorií působili trenéři z řad bývalých a současných hráčů: J.Kudrnáč, Křížek, Zajac, Kulda, A.Tošovský, Knotek, Foltýnová, K.Urban, P. Stach st., J. Čtvrtník, M. Chrtek a další. Na venkovní zápasy odjížděly vždy všechny kategorie a zápasy se hrály postupně celý den. Hráči našich žákovských družstev úspěšně reprezentovali oddíl i pod hlavičkou místní školy v Pionýrské lize. Muži jezdili pravidelně do TSG Lübben, v roce 1987 po letech vyjeli na sportovní zájezd do Nieder-Rodenu. Další rok přijeli hráči z NSR k nám. A k překvapení všech se na radnici v Bělé pod Bezdězem zpívala písnička „Bělá, Bělá“ v němčině i češtině. Německou verzi si připravili hráči z NSR jako překvapení, protože se jim písnička v předešlém roce velmi líbila. Na letní soustředění jezdila mládež pravidelně do Veselí nad Moravou. Na cestu přes celou republiku plným autobusem RTO s řidičem Václavem Pitlounem dodnes všichni vzpomínají.
V archivech se povedlo dohledat i složení výkonného výboru, který řídil činnost oddílu. Předseda a sekretář: Jiří Cehák, místopředseda: Jiří Kudrnáč, hospodář: Ivan Dufek, členové výboru: Josef Čtvrtník, František Kamler, Miroslav Šanda.
Bohatá byla i mimosportovní činnost, pravidelně jsme pořádali sportovní plesy a karnevaly. Podařilo se zrenovovat šatny a vybudovat druhé asfaltové hřiště.
V roce 1989 nastaly společenské změny, které začaly ovlivňovat i dění v našem klubu.
1990 – 2000
V roce 1992 se po více jak 40 letech vracíme k původnímu názvu T.J.Sokol Bělá pod Bezdězem. Pokračovalo se ve velmi dobré práci s mládeží, byla obsazená žákovská a dorostenecká družstva včetně družstva žákyň.
V roce 1993 starší žáci vyhráli krajský přebor a postoupili na Přebor ČR v Karviné v sestavě: Renza, Radek Dvořák - Petr Stach, Vaněk, Sommer, Fousek, Knotek, Hríb, Beneš, Hentek, Piesche, Müller, V.Zelený, trenéři Pavel Stach st., Martin Disman. Tato generace hráčů byla velmi silná, byli v ní 4 leváci ! Vaněk, Petr Stach a Hríb to později dotáhli až do mužské extraligy.
Pod vedením trenérů P. Stacha st. a V. Ziky sehráli v roce 1994 mladší dorostenci v Pardubicích kvalifikaci o postup do dorostenecké ligy.
Do družstva mužů přechází další výborná generace hráčů, kterou házenkářsky vychoval trenér Jiří Kudrnáč st.: Pavel Stach ml., A.Stach, Disman, Pitloun, Kudrnáč, Ulman, Zítka, Musil, Bernardovi. V „A“ družstvu mužů navázali na výkony svého otce bratři Stachovi a Radek Musil to později dotáhl do 1.bundesligy, reprezentace a s Frýdkem – Místkem vyhrál v roce 2003 titul mistra ČR ! Ve vedení oddílu působí stále Jiří Cehák starší, u všeho dění je pořád i František Kamler, starostou T.J. je Vladimír Šanda. Ve výboru dále působí Ivan Toman, Jiří Kudrnáč a Karel Urban. Měnil se společenský život i naše družstva se zúčastnila mezinárodních turnajů. Muži v roce 1994 turnaje v Salzburgu, žáci a dorost nově vzniklého velikonočního mezinárodního turnaje v Praze. Po reorganizaci soutěží v roce 1996 postoupili muži do 3.ligy, bohužel následující sezónu sestoupili do krajského přeboru. Další soutěžní ročník postoupili zpátky do 3. ligy. K družstvu přišel trenér Jiří Bartoň st., který tým hodně zvedl a z původního cíle záchrany ve 3.lize byl v sezóně 1997/1998 postup zpět do 2.ligy, která se do Bělé pod Bezdězem vrátila po dlouhých 27 letech !
Postup vybojovala sestava: Renza, Hendrych, Kabátník, Kábrt J., Vaněk, A.Stach, Petr Stach, Pavel Stach ml., Bartoň P., Švec, Kulas, Kábrt T., Hrubý, Beckert, Bajtalon, Müller, Husák, trenér Jiří Bartoň st, vedoucí družstva Peška. V následujících letech hráli muži špičku II.ligy a několikrát byli i ve hře o postup do I.ligy. V dalších sezónách v našem dresu hráli hráči: Netrval, Picek, T.Dvořák, Knotek, Souček, Ditrich, Dohnal, Kubíček, Čadil, Tošovský, Mika, Šírek, M.Dvořák, Čtvrtník, Opustil, Primus, Hubený, V.Kuchta, T.Houška, J.Šanda, Hofta, Paulus, Femiak, Orolín, Krucký, Hentek a další. Realizační tým tvořili trenér Jiří Bartoň st., vedoucí družstva Nataša Bartoňová, v dalších sezónách družstvo trénovali Honza Urban, Petr Bartoň, Ivan Zajac a Pavel Stach ml., vedoucí družstva František Šindelář a Karel Krouský. Několik sezón si to vedli hráči i sami.
Pokračovali jsme v tradici dívčí házené, družstvo vedli v tomto období Zdeněk Piesche, Vráťa Knotek a Magda Fotýnová, sestava děvčat byla: Krejčíková, Kudláčková, Piescheová, Nováková, Altmanová, Vrabcová, Ziková, Říhová, Balážová, Gelenekiová, Smejkalová, Červenková, později Krčmářová.
Úspěšně si vedli i starší žáci, kteří vyhráli v roce 1998 krajskou soutěž a zúčastnili se Přeboru ČR v Jičíně, v sestavě: Orolín, Vízek, T.Dvořák, Kubíček, Paulus, Zelený, Ragulík, Kopčan, Bartoň, Polák, Pril, Vocásek, D.Tyrychtr, trenéři: J.Urban, Šindelář, Paulus st.
V roce 1999 výborně reprezentovali oddíl a město muži na turnaji „Pohár Costa del Maresme“ ve Španělské Callele, kde bylo jen v mužské kategorii 66 účastníků a družstvo mužů došlo až do semifinále, kde smolně prohrálo. Družstvo vedl na turnaji trenér Ivan Zajac, vedoucími družstva byli sponzor a člen výboru Jarda Bartoň a pivot Láďa Peška. Turnaje se zúčastnil i František Kamler, který byl stále aktivním členem oddílu. Na turnaji jsme hráli i v následujícím roce, ale semifinále se nám zopakovat nepodařilo.
2000 - 2010
V roce 2001 došlo k další změně povrchu hřiště. Na asfaltové hřiště za sokolovnou se položila umělá tráva, muži tak nemuseli hrát své zápasy II.ligy v Mladé Boleslavi. Stále jsme měli naplněné mládežnické kategorie a početné „B“ družstvo mužů, které hrálo krajský přebor.
Muži hráli špičku II.ligy, „áčko“ byl silný výběr posílený o hráče z jiných klubů a v pohárových zápasech doma hrál vyrovnané zápasy i s družstvy z extraligy. Několik hráčů z našich podmínek přestoupilo do týmů z vyšších soutěží, někteří si zahráli i extraligu mužů !
V roce 2005 ukončil oficiálně svoji činnost Jiří Cehák st., ve funkci sekretáře ho vystřídal František Šindelář, který agendu klubu už od roku 2000 dělal. Pan Cehák dál zůstal už jen čestným členem. V oddíle působil v různých funkcích více jak 60 let, po tuto dobu byl v podstatě u všeho dění. Působil i ve funkcích svazu házené. Jiří Cehák st. je bezesporu nejvýraznější poválečnou osobností klubu. Za jeho dlouholetého působení ve vedení oddílu mu funkcionářsky nejvíce pomáhali Miroslav Šanda, František Kamler, Václav Ježek, Josef Němec, Jiří Kudrnáč, Karel Urban a Ivan Toman. Na jeho počest jsme v roce 2021 pojmenovali turnaj mládeže „Memoriál Jiřího Ceháka“. Dále byl v roce 2005 za celoživotní přínos bělskému sportu vyznamenán Křišťálovou pečetí města Bělá pod Bezdězem.
Pan Cehák byl symbolicky i u dalšího důležitého milníku v historii oddílu, 18.10. 2006 slavnostně otevíral městskou sportovní halu. K realizaci stavby městské sportovní haly došlo i za velkého přispění našeho oddílu. Dětem jsme konečně mohli nabídnout sport v hale a muži mohli absolvovat kvalitní zimní přípravu v domácích podmínkách. Pro nejmenší začal projekt miniházené, i díky tomu se nám povedl nábor chlapců ročníků 1999, 2000, 2001 a postupně se doplnila žákovská družstva.
2010 - 2020
U mužů se nezadržitelně blížila generační výměna a postupně končili hráči z úspěšné generace kolem kapitána Aleše Stacha. Z hráček Turnova a Liberce vzniklo na několik sezón silné ženské družstvo pod hlavičkou našeho oddílu, které hrálo o nejvyšší příčky II.ligy.
Ročník chlapců 2000 se kvalifikoval na Mistrovství republiky starších žáků 2015. Prvně se hrálo systémem každý s každým, do soutěže postoupilo 25 nejlepších týmů z ČR. Naši hráči obsadili 14.místo v sestavě: Vítek, Coufal, Šídlo, Brisuda, J.Humpola, Piešťanský, Bernard, Stanev, Kubiš, M.Humpola, Doležal, Hradiský, trenéři Švec a J..Urban. S ročníkem chlapců 1999, 2000 se do Bělé vrátily dorostenecké ligy. Je nutné zmínit, že to bylo i díky oprášené spolupráci s AŠ Mladou Boleslaví, jejíž hráči u nás hostovali a vytvořil se tak silný okresní výběr pro dorosteneckou ligu. Sestavy dorosteneckých družstev byly: Hamšík, Nigrín, Šulc, Maršálek, Loukotka, Kočí, Stach, Macoun, Smejkal, D.Kábrt, Pekař, Brisuda, A.Piešťanský, Stanev, Sucharda, Vaněk, Sojka, Vítek, Coufal, J.Humpola, Bernard, Šídlo, Vacek, .trenéři: J.Kábrt, Kočí, Zajac, Hrubý, J.Urban, Švec. Několik let se povedlo dát dohromady i partu děvčat a hrála se v Bělé dívčí dorostenecká liga, kterou trénovali Magda Foltýnová a Jirka Roubal. Muži procházeli generační výměnou a v posledních letech hráli na chvostu druholigové tabulky. V roce 2016 jsme po 18 letech opustili II.ligu mužů a sestoupili do regionální soutěže.
V současné době se snažíme doplnit všechna mládežnická družstva a pozvednout zašlou slávu družstva mužů. V našem snažení nám pomáhá velice dobrá spolupráce s vedením města a místní základní školou, daří se nám oslovovat i podnikatele v našem regionu. Držíme tradici mužského turnaje O pohár Máchova kraje, jehož 68.ročník se odehrál v roce 2022. Dále se povedlo obnovit tradiční sportovní ples, jenž každý rok vyprodává Sokolovnu, která nedávno dostala novou střechu. V mimosportovní činnosti je největším úkolem oprava fasády Sokolovny.
Ke generační výměně došlo i ve vedení oddílu, Vladimíra Šandu vystřídal v roce 2010 na pozici starosty Lukáš Hentek, Františka Šindeláře v roce 2020 na pozici jednatele a sekretáře Stanislav Švec. Vladimír Šanda nadále zůstal ve vedení oddílu, jehož aktivním členem byl do roku 2022.
Obnovilo se partnerství s městem Gross Bieberau, kam by mělo vyrazit na výměnný pobyt družstvo mládeže.
Z důvodu epidemie Sars-Covid, která zrušila celou sezónu 2020/2021, se učíme fungovat v on-line prostředí. I my jsme si prošli aktivací sportu a restartem naší členské základny.
V sezóně 2021/2022 máme obsazené kategorie přípravky, minižactva, mladšího žactva, mladšího dorostu, mužů a žen. V roce 2022 má oddíl 103 aktivních členů, z toho 11 trenérů a 6 funkcionářů ve vedení oddílu.
Autor: Stanislav Švec
[22.12.2024] Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2025 !
[16.12.2024] Výšlap k Březinské studánce
[9.12.2024] Pozvánka na zimní přípravné turnaje
[6.12.2024] KISu (Klubový Informační Systém)
[6.12.2024] Víkendový program našich družstev 7.- 8. 12., pozvánka do sportovní haly
[21.11.2024] Víkendový program našich družstev 23.- 24. 11. , pozvánka do sportovní haly
[13.11.2024] Ukázkové tréninky házené
[1.11.2024] Ukázkové tréninky házené
[1.11.2024] Víkednový program našich družstev 2.- 3. 11. , pozvánka do sportovní haly
[18.10.2024] Víkendový program našich družstev 19.- 20. 10. , pozvánka do sportovní haly
[11.10.2024] Víkendový program našich družstev 12.- 13. 10. , pozvánka do sportovní haly
Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!
žádný turnaj nenalezen
Každé pondělí a čtvrtek od 15:30 až 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev
přípravky,
minižáků a
mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>
4.1.
Krbeček Jakub (16)
7.1.
Hrubá Tereza (14)
7.1.
Sajdl Martin (11)
9.1.
Šídlo Jiří (55)
11.1.
Juhásová Adéla (12)
14.1.
Humpola Jakub (25)
17.1.
Fišera Ondřej (22)
17.1.
Krejčík Václav (16)
20.1.
Šanda Vladimír (74)
24.1.
Kubíčková Bára (11)
29.1.
Stach Pavel (53)
30.1.
Filip Miroslav (22)
Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synNárodní sportovní agenturaStředočeský krajG&F industrial s.r.o.Yoursport s.r.o.Leman SportČeská obec sokolskáZŠ Bělá pod BezdězemZŠ a MŠ Tomáše Ježka Ralsko - KuřívodyCharon - Roman DubecStředočeský krajský svaz házenéSokolovna Music ClubSINSTUDIO s.r.o.,MUDr. Martin ZelenýJaroslav Knap - klempířJUDr. Jiří Cehák