oddíl házené

matka: Růžena Nýderlová, tkadlena, narozena 2.2.1891
manželka: Alena Kosová, narozena 15.1.1931
dcery a syn: Eva 1962, Alena 1966, Milan 1953
vnoučata: Aleš 1985, Aneta 1990, Martina 1992, Petra 1986, Ondřej 1981, Anna 1987
vzdělání: absolvent Obchodní školy v Mladé Boleslavi
vyučen: veřejná obchodní škola MB ukončeno 1943
koníčky a lásky: stále aktivní sport, nyní hlavně cyklistika

František Kamler se narodil v Bělé p.B. v domě na náměstí č.85, kde dnes sídlí baptisté. Celé mládí i další život, prožil s výjimkou vojenské základní služby, stále v našem městě. Na základní škole měl výborného učitele bývalého vojáka Josefa Grófa a také nemůže zapomenout na učitele obecné školy p.Vojtíška a pí.Koťátkovou. Prakticky od vstupu do školy inklinoval ke sportu ve všech jeho formách. Jako člen základní tělesné výchovy v Sokole byl účastníkem X.všesokolského sletu v roce 1936, což si poté zopakoval jako muž v roce 1948 při XI.sletu!
Zaměstnaný byl u firmy Ká-ce Menzel od roku 1943 jako fakturista, potom přešel do lepenkárny u nádraží kde pracoval až do roku 1948. Vojenskou základní službu absolvoval v letech 1948-1950 v Praze Karlíně u V.ženijního praporu. Tam také poprvé viděl jinou než českou házenou, byl na mezinárodním utkaní ČR se Švédskem!
Po návratu z vojenské základní služby pracoval opět u Papíren, kde byl nepřetržitě zaměstnán až do roku 1986 a pak ještě přesluhoval do 1991 jako brigádník. Končil na pozici vedoucího dopravy a posléze jako vedoucí závodové vlečky!
Ze sportů pěstoval aktivně házenou, tenis a kopanou. Jeho sportovním idolem byl Gustav Treybal cvičitel v Sokole a zároveň házenkář. Z trenérů prošel rukama Františka Báznera, Tyšera Jaroslava (1.liga 1953) a Ježka Václava. Za spoluhráče měl v nejlepších letech tj. při startech v 1. a 2.lize házené v 60.letech, brankáře Jana Tošovského, se kterým se pravidelně střídal v brance vždy po jednom utkání. V poli s ním hráli František Jelínek, JUDr.Milan Bartoš, Hrdina Josef, Venclák Pavel,Šanda Miroslav sen., Chrtek Miroslav, Václava Vladimír, Zdeněk Vítek a řada dalších. Ze spoluhráčů se rekrutuje i jeho nejlepší kamarád Jiří Cehák.
V české házené působil jako obránce nebo brankář, v házené pak jako středový hráč v obraně i útoku a i zde občas vstoupil do branky! Aktivně hrál až do roku 1976 za B družstvo! Ještě startoval v pozdějších utkáních, ale ne v soutěži, naposled byl na házenkářském hřišti aktivní ve svých 71 letech, kdy pořádal Sokol Bělá p.B. turnaj sponzorů a to ve družstvu se spoluhráči: Kudrnáč, K.Urban, Ulman a další.
Významnou částí jeho sportovních aktivit byla brigádní činnost a to nejen v oddíle házené, kdy každé jaro prováděl jarní úklid a řadu dalších prací s tím spojených. Na házenkářském hřišti byl jak u pokládání koberce umělé trávy, tak např.při zhotovení plotu u hřiště s umělou trávou, který vlastně celý postavili důchodci!
Nemalou zásluhu má na pořádání turnaje O pohár Máchova kraje, kde patřil k propagátorům, organizátorům i aktivním účastníkům turnaje. Jeho stálou činností při tomto turnaji bylo zhotovení a doplňování veřejných tabulek, které se vždy po skončení uložily. Bohužel pro historii, všechna uložená data byla ztracena a pro oddíl tak schází podstatná část dokumentace o této v republice mimořádné akci!
Samostatnou kapitolou je jeho rytířskost při chování a to nejen na poli sportovním. Sám jako jeho spoluhráč jsem cítil obrovský rozdíl v jeho hodnotových měřítkách, měl vždy vyhraněný názor a stál na správné straně. My jeho mladší spoluhráči jsme to nedokázali místy pochopit, vždyť v té době se patřilo zalhat, „švindlovat“ a nevážit si hodnot které za to stály, k normálnímu postoji. Pro lepší objasnění situace ve sportu, choval se tak, že byl ochoten přiznat provinění, které rozhodčí nezapískal a věděl při tom, že to bude pro družstvo ztráta. I když hrál v obraně na středu, kde dochází k častým střetům, dokázal zvládat vše bez záludnosti a tvrdosti.

První vydání medailonku: 10.11.2006 - autor Jiří Bartoň

František Kamer při akci na jednom z turnajů na hřišti kopané v Bělé p.B.Družstvo Sokol Bělá z roku 1958. Stojící: Kamer František, Venclák Pavel, Kroupa Jan, Šanda Miroslav sen., Malý Václav, Chrtek Miroslav, Jelínek František. Klečící: Michálek Vladimír, Cehák Jiří, Němec Josef ,Tošovský Jan.Foto z jedné brigád, někdy kolem roku 1972. Napadlo větší množství sněhu a po jeho odklízení vznikly kupy více než 2m vysoké. Na snímku jsou vidět stodoly, kde se nyní nachází restaurace Sauna.