oddíl házené

Děti: Zuzana, Jana

Vnoučata: Barbora, Matyáš, Veronika, Tereza, Adéla

Vzdělání: vyučený frézař na učilišti v Mladé Boleslavi

Zaměstnání: do roku 1978 v AZNP Mladá Boleslav, poté až do důchodu v údržbě v místním Sepapu

Honza žije od dětství v Bělé pod Bezdězem. Nejprve to bylo v domkách u Stavostroje, od roku 1967 bydlí s manželkou na současné adrese.

S házenou začal v Bělé pod Bezdězem v 8 letech, prvními jeho spoluhráči byli v žákovském družstvu brankář Vymazal, Křížek, Z.Čtvrtník, J.Tošovský, Nosál atd. a trenér Němec. Od mládí byl neustále na hřišti. Dopoledne házená, odpoledne fotbal a večer cvičit do Sokola. V dorosteneckém družstvu pamatuje na spoluhráče Antoše, Šímu, Josku … , v regionální soutěži hráli společně s Úvaly, Kladnem, Orbisem Praha, Vršovicemi atd. V roce 1964 dostal povolávací rozkaz, sloužit lidu odešel do Kutné Hory, kde hrál 2 roky divizi za družstvo RH Kutná Hora. Po vojně se vrátil do Bělé, kde hrál převážně za „béčko" mužů na postech pivota a křídla. Jeho spoluhráči namátkou byli: : Chadalík, Malý, bratr Karel, Kudrnáč, Kulda, Antoš, Křížek, Tošovský J., Čtvrtník Z., Joska, Šíma, Švec, ing.Eder, Cehák ml., Šindelář, Netrval, Kamler ....

V roce 1977 po zranění menisku ukončil kariéru hráče a začal trénovat. V roce 1978 úspěšně dokončil trenérskou licenci B a na dlouhých 16 let přijal nabídku na trénování v AŠ Mladá Boleslav. V mládežnických družstvech trénoval např.Bečváře, Železného, Kábrta, Hejla, u mužů i dřívější reprezentanty Beneše, Satrapu, Z.Čtvrtníka. Jako trenér se zúčastnil 3x republikového přeboru žáků, dále působil jako trenér ligového dorosteneckého družstva a s muži se 2x zúčastnil kvalifikace o postup do II.ligy. V Mladé Boleslavi mu pod rukama prošla řada výborných hráčů, z mladoboleslavských funkcionářů vzpomíná hlavně na tragicky zesnulého Milana Příhoňského. Vedoucího družstva mu v Mladé Boleslavi dělal Vašek Zika.

V roce 1994 se vrátil zpět do házené v Bělé pod Bezdězem a začal trénovat naše muže, kteří díky reorganizaci soutěží přešli do III.ligy. Zúčastnil se zahraničních zájezdů na turnaje do Salzburgu a do Španělska. S muži mu ve funkci vedoucího družstva pomáhali Ivan Toman, Láďa Peška, Franta Šindelář a bratr Karel. Později se zaměřil hlavně na trénování mládeže, společně se Švecem ml. házenkářsky vychovali ročník 2000, který hrál úspěšně republikové soutěže.

V roce 2015 schválila Rada města návrh našeho oddílu na uvedení Jana Urbana do Síně slávy bělského sportu. V roce 2018 po více jak šedesáti letech ukončil aktivní činnost, dále už zůstal jen fanouškem a občas k němu pro radu zajdou začínající trenéři.

Druhá polovina 70.let, hřiště Bělá. Horní zleva: J.Urban, K.Urban, Cehák, Štěpánek, Křivánek, Sova, Kaňka, Toman, klečící zleva: Netrval, Šanda, Zika, Šindelář, ZajacTurnaj v Libčicích v roce 1976. Horní zleva: J.Tošovský, Křížek, Stach, Netrval, Toman, Švec, A.Tošovský, p.Cehák, p.Šanda st., Šanda ml.. Klečící zleva: Schneider, ?, Zika, J.Urban, Štěpánek, CibulkaStarší žáci v roce 1956, naši ve světlých dresech, od 2.zprava: br. Křížek, J.Urban, Čtvrtník, Polák, Nosál, Klinger, NajmanTurnaj v Salzburgu 1994, horní zleva: K.Urban, Švec, P.Stach, Nertrval, Zítka, Šindelář, Kaňka, Peška, J.Urban. Dolní zleva: Piesche, Hrubý, Týsl, Kabátník, A.Stach, Bajtalon, vpředu leží Bernard."béčko" mužů na Máchově poháru v roce 1966. Zleva: stojící Křížek, J.Urban, Joska, Bělonožník, M.Šanda, Netrval, FidlerII.liga mladšího dorostu, Sokol Bělá 2016, horní zleva: J.Urban, Bernard, Vaněk, Šídlo, Humpola, Stanev, Piešťanský, Sojka, Švec. Dolní zleva: Doležal, Vacek, Coufal, Brisuda, Vítek, Sucharda, Vokoun.2000 muži Sokol Bělá, horní zleva: Hrubý, P.Stach, Netrval, Picek, Vaněk, Švec, A.Stach. Dolní zleva: J.Urban, P.Stach, Renza, Knotek, Šanda, Müller, Kabátník, Bajtalon, ŠindelářPřebor ČR starších žáků v Jičíně, rok 1998. Horní zleva: Šindelář, Orolín, Vízek, Dvořák, Kubíček, Paulus, Paulus st., J.Urban. Dolní zleva: Zelený, Ragulík, Kopčan, Bartoň, Polák, Pril, vpředu leží vlevo Vocásek, vpravo D.Tyrychtr..Derniéra v roce 2018 s trenérem Švecem před utkání II.ligy staršího dorostu v Bělé p.B.1976 turnaj mužů v Kolíně, horní zleva: Cehák, Křížek, Dušek, Paulus, Schneider. Dolní zleva: Šanda, Štěpánek, Švec, Cibulka, J.Urban

Holec Jakub (18)

Sabolová Izabela (13)