TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené | mladší žáci

 
 
 
 
 
 

Sokol Bělá / mladší žáci / články / Pozvánka na Memoriál Jiřího Ceháka

téma: mladší žáci | autor: Švícko | datum: úterý 1.3.2022 | zobrazeno: 609x

Pozvánka na Memoriál Jiřího Ceháka

Jiří Cehák 


Vážení sportovní přátelé, srdečně Vás všechny zveme na nedělní přípravný turnaj mladšího žactva.

 

Datum: 27.2. od 9:00 hod.

Účastnící: Sokol Bělá, Liberec Handball, Házená Poděbrady, Sokol Kostelec n.L., Sokol Úvaly

Hrací čas: 2x 12 minut, vyloučení 1 minuta, poločas 5 minut, 1x time - out.

 

ROZLOSOVÁNÍ TURNAJE
Číslo Čas Utkání
1. 9:00 Poděbrady - Bělá
2. 9:30 Kostelec - Liberec
3. 10:00 Úvaly - Poděbrady
4. 10:30 Bělá - Kostelec
5. 11:00 Liberec - Úvaly
6. 11:30 Poděbrady - Kostelec
7. 12:00 Bělá - Liberec
8. 12:30 Kostelec - Úvaly
9. 13:00 Liberec - Poděbrady
10. 13:30 Úvaly - Bělá
  14:00 vyhlášení výsledků

 

Hlavní pořadatel: Stanislav Švec, tel.777 238 792

Občerstvení zajištěno v restauraci Sokolovna ( průchod z haly ). BĚLÁ DO TOHO !!


Na počest jedné z ústředních postav poválečné éry našeho klubu zahajujeme tradici mládežnického turnaje s názvem Memoriál Jiřího Ceháka.

Jiřího Ceháka je potřeba představit snad jen nejmladší generaci hráčů. Byla to nejvýraznější poválečná osobnost našeho klubu, která byla více než 60 let u všeho dění. Níže si ho připomeneme v medailonku od J.Bartoně. 

Synovi Jiřímu děkujeme za souhlas s realizací tohoto nápadu.

 

Jiří Cehák se narodil, pracoval a žije stále v Bělé pod Bezdězem. Po absolvování základní školy docílil střední vzdělání na Obchodní škole v Mladé Boleslavi. Na základě otcova přání, který byl v té době v koncentračním táboře, se ještě vyučil kominíkem, aby zůstala v rodině tradice pokračování řemesla. Vojenskou základní službu vykonával po dobu dvou let v Jičíně. Před vojnou i po ní byl aktivně zapojen do házené, nejdříve od 15 let jako hráč a hned v 16 letech jako sekretář oddílu házené Sokola a později i SK Bělá pod Bezdězem.
K tělovýchově ho přitáhl hráč Sokola Antonín Moucha, jinak se dostal k házené na škole a to v soutěžích mezi třídami i v rámci okresu.
Celé mládí byl členem Sokola, kde začal házenou hrát závodně v 15 letech za dorost Sokola Bělá p.B. a pokračoval v tomto oddíle až do ukončení závodní činnosti do roku 1961, kdy aktivně končil po 22 letech ze zdravotních důvodů !
Jako hráč zažil nejlepší roky bělské házené v období před a během okupace a později též při přechodu na handball. Z éry české házené má stále v paměti zápasy, kdy na místním hřišti bylo kolem 300 diváků a hrálo se i derby mezi místním Sokolem i SK Bělou p.B. Jeho původní hráčský post byl v české házené na postu středního útočníka, kde měl výsadní postavení mezi Šafránkem a Fadrnoncem. Tito spoluhráči, oba vynikající technici a střelci, se nemohli osobně shodnout na ničem a ani spolu nemluvili. Jiří, tak jako potom celý život, dělal prostředníka k vzájemné komunikaci. Po celou dobu jeho začátků až do roku 1946 byl ústřední postavou Sokola Franta Bázner, který byl náčelníkem, trenérem, organizátorem i sponzorem oddílu. Tento aktivista mu v roce 1942 řekl:“Proti mně máš málo práce a chodíš na Obchodní školu, tak budeš dělat sekretáře oddílu“. To Jiří skutečně s přestávkou Vojenské základní služby dělal celých 63 let !!!
Jiří Cehák jako hráč zažil všechny význačné éry bělské házené. V české házené byl aktivní v době druhé světové války, před nejvyššími návštěvami házené v historii, zúčastnil se památného zájezdu družstva na Moravu v roce 1945 a společně s Miroslavem Šandou a Františkem Kamlerem byli iniciátory přechodu na handball v roce 1951. V mezinárodní házené našel své místo na hřišti nejčastěji jako křídlo. Bez razantní střelby se dokázal střelecky uplatnit hlavně při střelbě trestných hodů, kdy byly pověstné jeho „šouráky“ po louži, které se zastavily těsně za brankovou čárou!

Funkcionářsky začal tedy v roce 1942 a teprve v roce 2005 předal sekretářské žezlo Frantovi Šindelářovi. V oddíle házené byl stále sekretářský systém, který se ani neměnil při rekonstrukcích socialismu v tělovýchově, kdy jsme trpěli převodem ze Sokola do Tatranu, Spartaku, SK a konečně po roce 1989 jsme se zase vrátili do Sokola.

Jiří Cehák byl i aktivní funkcionář házenkářského svazového hnuté. Dlouhodobě vykonával funkci sekretáře a předsedy krajského svazu házené Středočeského kraje, a byl též členem pléna VSH ČÚV ČSTV.
Činnost Jiřího Ceháka v oddílu házené se projevovala především velikou měrou tolerance k ostatním členům a nezřídka šel za oddíl odprosit ty „proviněné“ k návratu do kolektivu. Délkou aktivní činnosti, hráčské i funkcionářské, již Jiří nemůže být překonán a za jeho působení jsou mu všichni, nejen současní členové, zavázáni. Navíc zůstane stále trvalým účastníkem, neboť je hlavní postavou naší házenkářské hymny, jejíž autorem je pan učitel Václav Grolmus.

Za jeho dlouholetého působení ve vedení oddílu mu funkcionářsky nejvíce pomáhali Miroslav Šanda, František Kamler, Václav Ježek, Josef Němec, Jiří Kudrnáč, Karel Urban a Ivan Toman.

Jiří Cehák byl u příležitosti 80.narozenin vyznamenán Křišťálovou pečetí města Bělá pod Bezdězem za celoživotní přínos bělskému sportu, jako první házenkář byl uveden do Síně slávy bělského sportu a symbolicky slavnostně otevíral v roce 2006 sportovní halu v Bělé pod Bezdězem.

Zemřel v roce 2011.

 

Přiložené fotky

Rok 1943, Jiří Cehák klečící vpravo.Rok 2006, Jiří Cehák slavnostně otevírá městskou sportovní halu.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

23.6. | 16:00

Rozlučka se sezónou

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

2.6.

Charvátová Anna (14)

4.6.

Šťastný Michal (30)

8.6.

Vlk Jakub (29)

9.6.

Šindelář František (64)

13.6.

Šídlo Jakub (17)

16.6.

Šilhová Eliška (13)

18.6.

Polesný Lukáš (31)

18.6.

Robotka Daniel (17)

19.6.

Stanev Richard (23)

24.6.

Koštejn Václav (15)

24.6.

Tošovský Antonín (47)

25.6.

Černa Lucie (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synNárodní sportovní agenturaStředočeský krajG&F industrial s.r.o.Yoursport s.r.o.vazníky VaBoČeská obec sokolskáStředočeský krajský svaz házenéSokolovna Music Clubzákladní škola Bělá pod BezdězemSINSTUDIO s.r.o.,MUDr. Martin ZelenýJaroslav Knap - klempířJUDr. Jiří Cehák