TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Antonín Tošovský

téma: medailony | autor: Švícko | datum: pátek 13.8.2021 | zobrazeno: 1126x

Sportovní medailon: Antonín Tošovský

Tonda 2021 


Narozen: 14.4. 1951 v Bělé pod Bezdězem

Otec: Antonín Tošovský

Matka: Věra Hašlová

Manželka: Vlasta Tošovská

Sourozenci: Jiří Tošovský, Věra Balcarová, Petr Umáčený

Děti: Eva, Petr, Antonín

Vnoučata: Tonda, Kuba, Ondra

Vyučen: instalatér, topenář, potrubář

Zaměstnání: 53 let u VaK

 

Tonda je další z řady bývalých hráčů, kteří se narodili v Bělé pod Bezdězem. Po vyučení strávil celý pracovní život u Vaku, dodnes si nazpaměť pamatuje rozvody vodovodní sítě po Bělé a okolních vesnicích.

Do oddílu házené přišel ve starších žácích a i když ho všichni pamatujeme hlavně jako brankáře, začínal v útoku na postu levého křídla. V této kategorii pamatuje na trenéra p.Bencu. V dorostenecké kategorii byl členem sestavy, která vybojovala postup do dorostenecké ligy kolem roku 1968 ( Stach, Švec, A.Tošovský, J.Čánecký, Hrdina, Dusil, Šíma, Cibulka a další ).  Ještě v dorosteneckém věku si několikrát zahrál za muže II.ligu. Ze zdravotních důvodů nenastoupil na vojenskou službu a přesunul se do brány. V mužích nastupoval za áčko i béčko, kde byl většinou druhým brankářem a vyhlášeným specialistou na chytání sedmimetrových hodů. Ze spoluhráčů vzpomíná na své parťáky v brankovišti Netrvala, Švece a Vymazala. Pamatuje na turnaje v Železném Brodě, kde si zahrál s partou kolem Štepánka a Schneidera. Za béčko hrával mimo jiné s Kudrnáčem, Šťastným a Kamlerem. Na sklonku kariéry pokračoval za starou gardu.

Několik sezón trénoval žáky, dorost a áčko mužů. U mládeže na něj hráči vzpomínají jako na výborného motivátora. V krajské soutěži pískal s bratrem Jirkou a se známým boleslavským rozhodčím Zdeňkem  Kroužkem. Dále byl několik let členem výboru oddílu. Vzpomíná na sportovní zájezdy, kde byla daná sestava na mariáš společně s p.Cehákem, Jirkou Netrvalem a Karlem Urbanem. V mimosportovní činnosti se pravidelně podílel na pořádání sportovních plesů a karnevalů. Při různých oddílových společenských akcích byl vyhlášeným tanečníkem. Jako divák se zúčastnil památného utkání mužů v Jičíně, kde se rozhodovalo o sestupu z II.ligy. Zápas pískal J.Cehák, Bělá zvítězila a Jiří Cehák byl po utkání napaden fanoušky domácích.

Z rodiny Tošovských nebyl prvním ani posledním členem. V poválečné partě hrával jeho strýc Jan Tošovský, další byl bratranec Aleš Tošovský, pak bratr Jiří Tošovský, syn Tonda prošel všemi kategoriemi a byl členem druholigového družstva mužů. Několik let hrál v přípravce a mini žactvu i jeho vnuk Tonda nejmladší

V současné době užívá důchodu a pravidelně sleduje výsledky našich družstev.

Přiložené fotky

Ke konci 60.let v Bělé na škváře, horní zleva: M.Šanda, J.Němec, Dušek, Ragin, J.Tošovský, A.Tošovský, Hríb, ?, Müller, V.Šanda, Toman, K.Urban. Dolní zleva: Šíma, ?, Malý, Šťastný, Kudrnáč, Z.Čtvrtník, Netrval, Zika, J.Čtvrtník.Máchův pohár ke konci 70.let, Tondovi předává cenu J.Cehák.S J.Raginem v 70.letech na sportovním zájezdu v Německu.V 70.letech s J.Netrvalem na turnaji v Ml.Boleslavi - hřiště letní cvičiště za Májem.S TSG Lübben v 80.letech na Máchově poháru v Bělé, Tonda vlevo s č.1.Se starou gardou v Německu v 80.letech, horní zleva: Malý, Čtvrtník, Toman, Ulman, Kamler, Kudrnáč, Musil. Dolní zleva: J.Tošovský, ?, Dušek, Švec, A.Tošovský, Křížek, K.Urban.Na oslavách v Bělé v roce 1997 s družstvem fanoušků.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

17.9.

Coufal Jakub (22)

17.9.

Kočí Josef (68)

21.9.

Hentek Lukáš (43)

21.9.

Tom Jan (12)

21.9.

Tyšer Vojtěch (28)

22.9.

Sommer Miloš (44)

23.9.

Kubíček David (39)

24.9.

Maršálek Dominik (24)

26.9.

Hurta Tomáš (13)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synNárodní sportovní agenturaSPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířČeská obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák