TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Antonín Tošovský

téma: medailony | autor: Švícko | datum: pátek 13.8.2021 | zobrazeno: 150x

Sportovní medailon: Antonín Tošovský

Tonda 2021 


Narozen: 14.4. 1951 v Bělé pod Bezdězem

Otec: Antonín Tošovský

Matka: Věra Hašlová

Manželka: Vlasta Tošovská

Sourozenci: Jiří Tošovský, Věra Balcarová, Petr Umáčený

Děti: Eva, Petr, Antonín

Vnoučata: Tonda, Kuba, Ondra

Vyučen: instalatér, topenář, potrubář

Zaměstnání: 53 let u VaK

 

Tonda je další z řady bývalých hráčů, kteří se narodili v Bělé pod Bezdězem. Po vyučení strávil celý pracovní život u Vaku, dodnes si nazpaměť pamatuje rozvody vodovodní sítě po Bělé a okolních vesnicích.

Do oddílu házené přišel ve starších žácích a i když ho všichni pamatujeme hlavně jako brankáře, začínal v útoku na postu levého křídla. V této kategorii pamatuje na trenéra p.Bencu. V dorostenecké kategorii byl členem sestavy, která vybojovala postup do dorostenecké ligy kolem roku 1968 ( Stach, Švec, A.Tošovský, J.Čánecký, Hrdina, Dusil, Šíma, Cibulka a další ).  Ještě v dorosteneckém věku si několikrát zahrál za muže II.ligu. Ze zdravotních důvodů nenastoupil na vojenskou službu a přesunul se do brány. V mužích nastupoval za áčko i béčko, kde byl většinou druhým brankářem a vyhlášeným specialistou na chytání sedmimetrových hodů. Ze spoluhráčů vzpomíná na své parťáky v brankovišti Netrvala, Švece a Vymazala. Pamatuje na turnaje v Železném Brodě, kde si zahrál s partou kolem Štepánka a Schneidera. Za béčko hrával mimo jiné s Kudrnáčem, Šťastným a Kamlerem. Na sklonku kariéry pokračoval za starou gardu.

Několik sezón trénoval žáky, dorost a áčko mužů. U mládeže na něj hráči vzpomínají jako na výborného motivátora. V krajské soutěži pískal s bratrem Jirkou a se známým boleslavským rozhodčím Zdeňkem  Kroužkem. Dále byl několik let členem výboru oddílu. Vzpomíná na sportovní zájezdy, kde byla daná sestava na mariáš společně s p.Cehákem, Jirkou Netrvalem a Karlem Urbanem. V mimosportovní činnosti se pravidelně podílel na pořádání sportovních plesů a karnevalů. Při různých oddílových společenských akcích byl vyhlášeným tanečníkem. Jako divák se zúčastnil památného utkání mužů v Jičíně, kde se rozhodovalo o sestupu z II.ligy. Zápas pískal J.Cehák, Bělá zvítězila a Jiří Cehák byl po utkání napaden fanoušky domácích.

Z rodiny Tošovských nebyl prvním ani posledním členem. V poválečné partě hrával jeho strýc Jan Tošovský, další byl bratranec Aleš Tošovský, pak bratr Jiří Tošovský, syn Tonda prošel všemi kategoriemi a byl členem druholigového družstva mužů. Několik let hrál v přípravce a mini žactvu i jeho vnuk Tonda nejmladší

V současné době užívá důchodu a pravidelně sleduje výsledky našich družstev.

Přiložené fotky

Ke konci 60.let v Bělé na škváře, horní zleva: M.Šanda, J.Němec, Dušek, Ragin, J.Tošovský, A.Tošovský, Hríb, ?, Müller, V.Šanda, Toman, K.Urban. Dolní zleva: Šíma, ?, Malý, Šťastný, Kudrnáč, Z.Čtvrtník, Netrval, Zika, J.Čtvrtník.Máchův pohár ke konci 70.let, Tondovi předává cenu J.Cehák.S J.Raginem v 70.letech na sportovním zájezdu v Německu.V 70.letech s J.Netrvalem na turnaji v Ml.Boleslavi - hřiště letní cvičiště za Májem.S TSG Lübben v 80.letech na Máchově poháru v Bělé, Tonda vlevo s č.1.Se starou gardou v Německu v 80.letech, horní zleva: Malý, Čtvrtník, Toman, Ulman, Kamler, Kudrnáč, Musil. Dolní zleva: J.Tošovský, ?, Dušek, Švec, A.Tošovský, Křížek, K.Urban.Na oslavách v Bělé v roce 1997 s družstvem fanoušků.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (29)

13.10.

Renza Václav (44)

17.10.

Švec Stanislav (45)

22.10.

Smejkal Josef (23)

23.10.

Kerbl Vojtěch (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířPRS 9 s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák