TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Jaroslav Malý

téma: medailony | autor: Švícko | datum: středa 24.2.2021 | zobrazeno: 1715x

Sportovní medailon: Jaroslav Malý

2021 


Narozen: 1.2. 1942 v Bělé pod Bezdězem, v Táborové ulici č.p. 573

Otec: Václav Malý – živnostník, po roce 1949 řidič v ČSAD

Matka: Jaroslava rozená Kreidlová

Manželka: Zdena rozená Novotná – učitelka

Bratr: Václav Malý, ročník 1933

Děti: dcera Jarmila

Vnoučata: Bára, Anička

Vzdělání: Gymnázium, vyšší průmyslová škola, postgraduální studium VŠ chemická pro papírenský průmysl

Zaměstnání: Avia Letňany ( před vojnou ), po vojně celý pracovní život - Papírny Bělá pod Bezdězem ve vedoucích funkcích ( mistr, technický ředitel atd. )

Koníčky: Auta, házená, rodina. Svého času byl Jaroslav Malý předsedou místního Svazarmu a automotoklubu

 

Jaroslav Malý je bělský rodák a velký pamětník poválečné historie našeho klubu, jeho archiv má pro nás velkou historickou hodnotu. Narodil se v Táborové ulici v rodině živnostníka Václava Malého, v období II.světové války. 

Do bělského házenkářského oddílu začal docházet v roce 1952, to už byl v klubu jeho starší bratr Václav ( ročník 1933 ). Společně s házenou, kde hrál na postě spojky, byl i brankářem  bělského fotbalového družstva žáků. Na škvárovém hřišti za sokolovnou pamatuje ještě branky na národní házenou, která se tady do té doby pravidelně hrála. Od roku 1953 náš oddíl přecházel na handball, národní házená se hrála už jen občas o tréninku. Sešla se dobrá parta převážně ze stejného ročníku narození, družstvo starších žáků tvořili hráči: Petr Šíma, Jaroslav Ragin, Jan Lauerman, Jiří Antoš, Láďa Holub, Zdeněk Špringl, Milan Chadalík, Vladimír Krejbich, Láďa Ječný, František Müller, Jaroslav Malý, Čenda Joska, trenér J.Fidler. Tato parta postoupila v roce 1958 z kvalifikačních zápasů na Mistrovství ČSSR mladších dorostenců, kde družstvo vedl trenér J.Němec. Finálový turnaj se odehrál v Nových Zámkoch na Slovensku za účastí šesti družstev, tří slovenských a tří českých. Ve finále podlehli naši dorostenci Dukle Bratislava o 2 góly, poslední 3 branky vstřelil soupeř ze sedmimetrových hodů. Finále tehdy pískali rozhodčí ze Slovenska a chlapci cítili křivdu. Pořadí na prvních třech místech bylo 1.místo Dukla Bratislava, 2.místo Spartak Bělá p.B., 3.místo Spartak Praha. Po návratu z úspěšného turnaje nechal pan Cehák Jaroslava společně s Chadalíkem ostaršit, chlapci nastupovali z kategorie mladšího dorostu už i za muže. Na první utkání za dorost pamatuje v Libčicích, které naše družstvo tenkrát prohrálo. Doprava na utkání do Libčic a zpět byla na korbě nákladního automobilu. V roce 1959 postoupila tato parta hráčů do dorostenecké ligy, ale to už byl Jaroslav nedílnou součástí družstva mužů. V tomto období pamatuje starší spoluhráče Pavlíka, Hriba, Dufka, Tyšera a bratra Václava.

Povolávací rozkaz ho v roce 1961 přivedl společně se spoluhráči Chadalíkem, Špringlem a Raginem do Dukly Janovice, kde se hrála II.liga mužů. Vzpomíná na výbornou partu a vojnu spojenou hlavně se sportem. 4x týdně trénovali a půlku vojny prožili na sportovních akcích. Se spoluhráčem Chadalíkem byli velcí kamarádi, během vojny na zimním turnaji v Meziboří u Litvínova dokonce poznali své budoucí manželky.

Po vojně dostal Jaroslav velice lákavou a seriózní nabídku na angažmá v hokejovém klubu v Litvínově, pan Cehák ho chtěl mít zase zpátky v Bělé. Nakonec se rozhodl pro návrat do rodného města, ještě před svatbou koupil v Bělé dům, který pak při práci a sportu přestavoval. Na vojnu odcházel jako spojka – pravák, ale zpět se vrátil jako pivot – levák. Na jednom z turnajů v dresu Dukly Janovice si utrhnul vazy v rameni odhodové ruky a jediná tehdejší léčba byla klid + konec kariéry. Jaroslav se přesunul do pivota a začal házet levou rukou. Tam ho svými přesnými přihrávkami nacházel zejména spoluhráč, kamarád a výborný házenkář Chadalík. Do roku 1968 hrál za A družstvo mužů se spoluhráči: J.Urban, K.Urban, Müller, Šťastný, Ječný, Chadalík, Netrval, Šíma, Dušek ……trenéři Cehák, Kamler, Němec. Do roku 1979 nastupoval většinou za B družstvo mužů, poté už jen za starou gardu.

O dění v našem klubu se stále zajímá, se svými spoluhráči se schází na pravidelné pondělní schůzi bývalých hráčů a přátel bělské házené.

 

 

 

Přiložené fotky

1958, kvalifikační utkání mladších dorostenců na Slavii Praha, zleva: Lauerman, J.Malý, Antoš, F.Müller, Holub, Chadalík, Ragin, Krejbich.Mladší dorostenci po návratu ze Slovenska.Medaile za 2.místo na Přeboru ČSSR mladších dorostenců v roce 1958.Medaile za 2.místo na Přeboru ČSSR mladších dorostenců v roce 1958.Medaile za přeborníka kraje v kategorii mladšího dorostu.Plaketa za 2.místo na Přeboru ČSSR mladších dorostenců v roce 1958.1962 J.Malý s družstvem Dukly Janovice na Máchově poháru.Vlevo Chadalík, uprostřed Malý, 2.zprava Špringl.Legendární lodičky na zájezdu v Lübbenau (NDR), vpředu J.Malý a Netrval, posádku tvoří hráči Bělé.1963 hřiště za sokolovnou, Bělá - Esslingen (NSR), naši v tmavých dresech, utkání se kvůli dešti nedohrálo.II.liga mužů s Duklou B, 1965, horní zleva:Malý, Michálek, Kudrnáč, Řehůřek, Eder, Dukla, Dukla, Dukla, Bělonožník. Dolní zleva: F.Müller, Chadalík, Ječný, Dukla, Dukla, Dukla, Musil, nad ním p.Cehák.1964, hřiště Bělá a plné tribuny ! J.Malý při střelbě.1964, Soběslav - Bělá, II.liga mužů.1960, J.Malý při střelbě.Stará garda na turnaji v západním Německu, rok 1987. Horní zleva: J.Malý, J.Čtvrtník, Toman, Ulman, Kamler, Kudrnáč, Musil. Dolní zleva: J.Tošovský, ?, Dušek, Švec, A.Tošovský, Křížek, K.Urban.Dobový tisk.Dobový tisk.Dobový tisk.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 15:15 až 18:00 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (31)

10.10.

Najmanová Natálie (12)

13.10.

Renza Václav (46)

13.10.

Sluka Tomáš (12)

17.10.

Švec Stanislav (47)

22.10.

Smejkal Josef (25)

23.10.

Kerbl Vojtěch (16)

24.10.

Hríb Lukáš (14)

26.10.

Kubíček Tomáš (13)

31.10.

Tom Nikolas (11)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synNárodní sportovní agenturaStředočeský krajG&F industrial s.r.o.Yoursport s.r.o.Česká obec sokolskáZŠ Bělá pod BezdězemZŠ a MŠ Tomáše Ježka Ralsko - KuřívodyStředočeský krajský svaz házenéSokolovna Music ClubSINSTUDIO s.r.o.,MUDr. Martin ZelenýJaroslav Knap - klempířJUDr. Jiří Cehák