TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Jan Urban

téma: medailony | autor: Švícko | datum: sobota 20.2.2021 | zobrazeno: 92x

Sportovní medailon: Jan Urban

 


 

Narozen: 28.4. 1946 v Mladé Boleslavi

Otec: Karel Urban – státní úředník

Matka: Anna rozená Krausová – zdravotnice

Manželka: Jana rozená Holečková

Děti: Zuzana, Jana

Vnoučata: Barbora, Matyáš, Veronika, Tereza, Adéla

Vzdělání: vyučený frézař na učilišti v Mladé Boleslavi

Zaměstnání: do roku 1978 v AZNP Mladá Boleslav, poté až do důchodu v údržbě v místním Sepapu

Honza žije od dětství v Bělé pod Bezdězem. Nejprve to bylo v domkách u Stavostroje, od roku 1967 bydlí s manželkou na současné adrese.

S házenou začal v Bělé pod Bezdězem v 8 letech, prvními jeho spoluhráči byli v žákovském družstvu brankář Vymazal, Křížek, Z.Čtvrtník, J.Tošovský, Nosál atd. a trenér Němec. Od mládí byl neustále na hřišti. Dopoledne házená, odpoledne fotbal a večer cvičit do Sokola. V dorosteneckém družstvu pamatuje na spoluhráče Antoše, Šímu, Josku … , v regionální soutěži hráli společně s Úvaly, Kladnem, Orbisem Praha, Vršovicemi atd. V roce 1964 dostal povolávací rozkaz, sloužit lidu odešel do Kutné Hory, kde hrál 2 roky divizi za družstvo RH Kutná Hora. Po vojně se vrátil do Bělé, kde hrál převážně za „béčko" mužů na postech pivota a křídla. Jeho spoluhráči namátkou byli: : Chadalík, Malý, bratr Karel, Kudrnáč, Kulda, Antoš, Křížek, Tošovský J., Čtvrtník Z., Joska, Šíma, Švec, ing.Eder, Cehák ml., Šindelář, Netrval, Kamler ....

V roce 1977 po zranění menisku ukončil kariéru hráče a začal trénovat. V roce 1978 úspěšně dokončil trenérskou licenci B a na dlouhých 18 let přijal nabídku na trénování v AŠ Mladá Boleslav. V mládežnických družstvech trénoval např.Bečváře, Železného, Kábrta, Hejla, u mužů i dřívější reprezentanty Beneše, Satrapu, Z.Čtvrtníka. Jako trenér se zúčastnil 3x republikového přeboru žáků, dále působil jako trenér ligového dorosteneckého družstva a s muži se 2x zúčastnil kvalifikace o postup do II.ligy. V Mladé Boleslavi mu pod rukama prošla řada výborných hráčů, z mladoboleslavských funkcionářů vzpomíná hlavně na tragicky zesnulého Milana Příhoňského. Vedoucího družstva mu v Mladé Boleslavi dělal Vašek Zika.

V roce 1996 se vrátil zpět do házené v Bělé pod Bezdězem a začal trénovat naše muže, kteří díky reorganizaci soutěží přešli do III.ligy. Zúčastnil se zahraničních zájezdů na turnaje do Salzburgu a do Španělska. S muži mu ve funkci vedoucího družstva pomáhali Ivan Toman, Láďa Peška, Franta Šindelář a bratr Karel. Později se zaměřil hlavně na trénování mládeže, společně se Švecem ml. házenkářsky vychovali ročník 2000, který hrál úspěšně republikové soutěže.

V roce 2015 schválila Rada města návrh našeho oddílu na uvedení Jana Urbana do Síně slávy bělského sportu. V roce 2018 po více jak šedesáti letech ukončil aktivní činnost, dále už zůstal jen fanouškem a občas k němu pro radu zajdou začínající trenéři.

 

Přiložené fotky

Druhá polovina 70.let, hřiště Bělá. Horní zleva: J.Urban, K.Urban, Cehák, Štěpánek, Křivánek, Sova, Kaňka, Toman, klečící zleva: Netrval, Šanda, Zika, Šindelář, ZajacTurnaj v Libčicích v roce 1976. Horní zleva: J.Tošovský, Křížek, Stach, Netrval, Toman, Švec, A.Tošovský, p.Cehák, p.Šanda st., Šanda ml.. Klečící zleva: Schneider, ?, Zika, J.Urban, Štěpánek, CibulkaStarší žáci v roce 1956, naši ve světlých dresech, od 2.zprava: br. Křížek, J.Urban, Čtvrtník, Polák, Nosál, Klinger, NajmanTurnaj v Salzburgu 1994, horní zleva: K.Urban, Švec, P.Stach, Nertrval, Zítka, Šindelář, Kaňka, Peška, J.Urban. Dolní zleva: Piesche, Hrubý, Týsl, Kabátník, A.Stach, Bajtalon, vpředu leží Bernard."béčko" mužů na Máchově poháru v roce 1966. Zleva: stojící Křížek, J.Urban, Joska, Bělonožník, M.Šanda, Netrval, FidlerII.liga mladšího dorostu, Sokol Bělá 2016, horní zleva: J.Urban, Bernard, Vaněk, Šídlo, Humpola, Stanev, Piešťanský, Sojka, Švec. Dolní zleva: Doležal, Vacek, Coufal, Brisuda, Vítek, Sucharda, Vokoun.2000 muži Sokol Bělá, horní zleva: Hrubý, P.Stach, Netrval, Picek, Vaněk, Švec, A.Stach. Dolní zleva: J.Urban, P.Stach, Renza, Knotek, Šanda, Müller, Kabátník, Bajtalon, ŠindelářPřebor ČR starších žáků v Jičíně, rok 1998. Horní zleva: Šindelář, Orolín, Vízek, Dvořák, Kubíček, Paulus, Paulus st., J.Urban. Dolní zleva: Zelený, Ragulík, Kopčan, Bartoň, Polák, Pril, vpředu leží vlevo Vocásek, vpravo D.Tyrychtr..Derniéra v roce 2018 s trenérem Švecem před utkání II.ligy staršího dorostu v Bělé p.B.1976 turnaj mužů v Kolíně, horní zleva: Cehák, Křížek, Dušek, Paulus, Schneider. Dolní zleva: Šanda, Štěpánek, Švec, Cibulka, J.Urban

aktuality

pátek 26.2.2021 | autor: Švícko

medailony - V rámci zpracování historie oddílu Vám budeme představovat ve sportovních medailonech bývalé hráče z kategorie 70+. Tímto všem osloveným děkuji za ochotu, sdílnost a zapůjčení fotografií :o).

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

1.3.

Holec Jakub (15)

1.3.

Hrib Ivan (53)

3.3.

Kulich Ondřej (31)

3.3.

Piešťanský Adam (21)

9.3.

Fiala Lukáš (13)

10.3.

Vítek Lukáš (21)

25.3.

Heinsch Matyas (15)

26.3.

Heřmanovský Jan (21)

29.3.

Vacek Ondřej (21)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůKempa handballRadim Vaněk - klempířPRS9 Group s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemBc. Hana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák