TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: František Müller

téma: medailony | autor: Švícko | datum: úterý 16.2.2021 | zobrazeno: 1645x

Sportovní medailon: František Müller

2021 


Narozen: 13.3. 1942, v Bělé pod Bezdězem na náměstí v pekařství Fridrich

Otec: Václav Müller, strojník

Matka: Jarmila rozená Malečková, státní úřednice

Děti: František, Ladislava

Vnoučata: Dominik, Adam, Matyáš

 

František je další z bělských rodáků, kteří působili v poválečném období v našem oddíle. Od dětství žije v Bělé pod Bezdězem, kde postupně vystřídal několik adres, až skončil v panelovém domě v Máchově ulici.

Vyučil se nástrojařem a celý pracovní život strávil v Bělé pod Bezdězem, v místním Stavostroji.

S házenou začal v žácích, to se psal rok 1952. Chlapci už tenkrát u nás hráli handball, na který v tomto období přecházel náš oddíl. Pamatuje na škvárovém hřišti ještě i brány na národní házenou, která se tady občas hrála i po přechodu na handball. Ve starších žácích hrál se spoluhráči: Řehůřek, Dědek, Dufek, K.Urban, Kudrnáč, bratr J.Müller. Starší žáci hráli regionální soutěž. V dorostu sestava Lauermann, Malý, Antoš, Müller, Holub, Chadalík, Ragin, Krejbich, Šíma, Ječný v roce 1958 postupila na přebor ČSSR v Nových Zámkoch na Slovensku, kde jsme se dostali do finále a skončili na 2.místě ! V roce 1959 vybojovali chlapci na kvalifikaci  postup do dorostenecké ligy, kde se hrál vršek tabulky, skoro vše naši dorostenci vyhrávali! Družstvo vedl trenér J.Fidler, ze soupeřů si František pamatuje Bohemians Praha, Slavii Praha, Třemošnou, Šťáhlavy, Třeboň. Vzpomíná na spoluhráče Špringla, který jezdil z Valovic na koni, uvázal ho vedle hřiště, dal mu pytel sena a šel hrát házenou. Hrálo se samozřejmě na škvárovém hřišti za sokolovnou, v zimě se jezdilo na turnaj do Prahy, do vinohradské sokolovny.

V roce 1961 odešel na vojnu do Přáslavic, tam hrál II.ligu mužů. Po vojně naskočil do bělského "áčka" mužů, které tenkrát hrálo II.ligu. Za družstvo mužů nastupoval se svými spoluhráči z dorostu už před vojnou. V mužích pamatuje trenéra p.Ježka, hrál převážně střední spojku, kde se střídal s K.Urbanem a obranářem Ječným.

I když v roce 1970 z důvodu zranění ukončil kariéru, tak s házenou má spousty zážitků. Pamatuje, jak nám v Bělé na nějaké období zavřeli hřiště za napadení rozhodčího po utkání mužů a chlapi hráli jen na hřištích soupeřů. Dále vzpomíná na utkání mužů v Náchodě, kde se jim povedlo jen 1x vyhrát 20:18, Chadalík dával 13 gólů převážně ze stoje z devítimetrového hodu a branku zamknul Kulda. Na domácí zápasy chodilo kolem 400 diváků, v létě se hrály za sokolovnou "přáteláky" pod umělým osvětlením, to se na bílo musel natřít míč.  Na rekreaci k nám jezdili hráči pražské Dukly, kteří zde v 50.letech vedli i několik tréninků. Zmínil trenéra Edera, který už tenkrát zapojoval do tréninků atletickou průpravu.  Občas si zahráli tréninkové zápasy s našim úspěšným druholigovým družstvem žen. A samozřejmě musel zmínit Máchův pohár, který se hrál 2 dny i na fotbalovém stadiónu, kde byla nalajnovaná 2 hřiště a jezdila k nám družstva až ze Slovenska. Už tenkrát vše organizoval pan Cehák společně s panem učitelem Grolmusem.

Po konci kariéry v roce 1970 se František pravidelně schází na různých výročích se svými bývalými spoluhráči. Momentálně v oddíle působí syn Fanča a vnoučata.

Přiložené fotky

Starší žáci 1954: Horní zleva: Řehůřek, Dědek, K.Urban, Dufek, Kulda, ? Dolní zleva: Kudrnáč, ?, F.Müller, J.Müller.1958 mladší dorost, kvalifikační utkání na Slavii Praha. Zleva: Lauermann, Malý, Antoš, Müller, Holub, Chadalík, Ragin, Krejbich.1965, přátelák s německým týmem, naši hráči dres s límečkem. Horní zleva: J.Tošovský, Malý, Z.Čtvrtník, Netrval, K.Urban, Müller, v košili druhý zprava Němec. Dolní zleva: Dušek, Zika, Šťastný, Antoš.Po utkání II.ligy s Duklou "B", kolem roku 1965, v dolní řadě z Bělé zleva: Müller, Chadalík, Ječný, Musil.1965, hřiště Bělá, horní zleva: K.Urban, Kulda, Šťastný, Němec, J.Bartoň. Dolní klečící zleva: Ječný, Malý, Kudrnáč, Z.Čtvrtník, Chadalík, ležící Müller.F.Müller při střelbě, rok 1963, utkání II.ligy mužů v Soběslavi.1964, II.liga na hřišti v Bělé. V dresu s límečkem zprava: Müller, Antoš, K.Urban, Z.ČtvrtníkSetkání bývalých hráčů v roce 1997, horní zleva: Musil, Fidler, Kamler, M.Šanda, Z.Čtvrtník, Müller, Benca. Dolní zleva: Václava, Matoušek, Cehák, Kudrnáč, Ječný, J.Urban

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

2.6.

Charvátová Anna (14)

4.6.

Šťastný Michal (30)

8.6.

Vlk Jakub (29)

9.6.

Šindelář František (64)

13.6.

Šídlo Jakub (17)

16.6.

Šilhová Eliška (13)

18.6.

Polesný Lukáš (31)

18.6.

Robotka Daniel (17)

19.6.

Stanev Richard (23)

24.6.

Koštejn Václav (15)

24.6.

Tošovský Antonín (47)

25.6.

Černa Lucie (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synNárodní sportovní agenturaStředočeský krajG&F industrial s.r.o.Yoursport s.r.o.vazníky VaBoČeská obec sokolskáStředočeský krajský svaz házenéSokolovna Music Clubzákladní škola Bělá pod BezdězemSINSTUDIO s.r.o.,MUDr. Martin ZelenýJaroslav Knap - klempířJUDr. Jiří Cehák