TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Zdeněk Křížek

téma: medailony | autor: Švícko | datum: čtvrtek 11.2.2021 | zobrazeno: 159x

Sportovní medailon: Zdeněk Křížek

 


Narozen: 7.1. 1947 v Bělé pod Bezdězem, v Potoční ulici 128

Otec: Jaroslav Křížek

Matka: Zdeňka Brožová

Manželka: Václava rozená Zajptová

Děti: dcera Andrea

Vnoučata: Nela, Sára

Vzdělání: Soustružník, nástrojář

Koníčky: Házená, fotbal, sport, rodina, kamarádi

Přezdívky: Marcel, Plánička

Zaměstnání: celý pracovní život strávil v místním Stavostroji, později Škodě

 

Zdeněk je bělský rodák, na což je právem hrdý. Se sportem začal od 6 let a jak bylo dříve zvykem, společně s házenou dělal závodně v Bělé i fotbal. V žákovských kategoriích byl ve fotbale i házené dobrým brankářem, s fotbalem se dostal až na přebor republiky. Při přestupu do dorostu s fotbalem skončil a dále pokračoval jen v házené. Od 16 let nastupoval už i za „B“ tým mužů, ale to už bylo v poli na postech levé a střední spojky. Za béčko hrál se staršími spoluhráči : Kamler, M.Šanda, Fidler, Tyšer. II.ligu mužů si zahrál se spoluhráči: K.Urban, Ječný, Eder, Kulda, Malý, Šťastný, Chadalík, trenér J.Němec.

Na vojnu měl narukovat do Litoměřic, nakonec byl převelen do Stříbra, kde měl hrát krajský přebor. Družstvo se však 3x nedostavilo k utkání, tak je vyloučili ze soutěže. Do Veselí nad Moravou ho zkoušel dostat známy funkcionář Milan Příhoňský, ale výměnu lampasáci neposvětili, tak si Zdeněk na vojně házenou nezahrál.

Po nepovedené kvalifikaci o postup do II.ligy mužů v Železném Brodě kolem roku 1967 se Zdeněk z osobních důvodů rozhodl skončit s házenou a vrátil se zase k fotbalu. Zpět k házené našel cestu až kolem roku 1975, kdy ho k návratu přemluvil Ivan Zajac. V 80.letech minulého století věnoval házené spoustu času. S kariérou hráče končil v roce 1985, poté byl trenérem mužů, trenérem dorostenek a společně s J.Tošovským tvořili registrovanou dvojici rozhodčích a pískali zápasy krajského přeboru. Do toho ještě nastupoval i za družstvo staré gardy. Vzpomíná na perfektní partu, která spolu držela i mimo hřiště. Po zápasech se společně chodilo na pivo a vždycky to končilo zpíváním bělských házenkářských písní. Nezapomenutelné zážitky jsou i ze zahraničních zájezdů do tehdejšího západního a východního Německa. Co se týče sportu, tak se v Bělé hrála špička kraje, jako trenér se Zdeněk zúčastnil s muži i kvalifikace o postup do II.ligy. Vzpomíná i na pana Ceháka, se kterým trénovali na venkovním hřišti i v děšti a on to s deštníkem v ruce z půlky pískal. Svoje členství v oddílu ukončil v polovině 90. let minulého století a zůstal už jen fanouškem.

A jak vznikly přezdívky Marcel a Plánička ? Plánička podle slavného brankáře a Marcel podle slečny Marcelky, se kterou ho viděl trenér a začal mu říkat Marceli… :o)

Přiložené fotky

1956 hřiště Bělá, družstvo starších žáků, Bělá ve světlých dresech. Od druhého zprava: Křížek, J.Urban, Čtvrtník, P.Polák, Nosál, Klinger, Najman,1966 béčko mužů na Máchově poháru, zleva: stojící Křížek, klečící J.Urban, Joska, Bělonožník, M.Šanda, Netrval, Fidler1985 starší žákyně na hřišti v Bělé. Vzadu trenéří Fotlýnová a Křížek, 4 Vaňková, 8 Všechovská, 13 Lamelová, 6 Švecová, Šímová, 5 Machová, 15 Hríbová, Kolešková, s diplomem Jirdásková, za ní Vaňková, Křížková, 9 Blechová, VaňkováTrenér Křížek v roce 1987 na střídačce mužů na hřišti v Bělé. Sedící Štěpánek, stojící A.Tošovský1992 na hřišti v Bělé, stojící zleva: K.Urban, Kuchta, Peška, P.Stach, Peterka, Netrval, Kaňka. Klečící zleva: A.Stach, Disman, Paulus, Šindelář, Křížek, Pitloun1962 na škváře v Bělé, střílí J.Tošovský, v pozadí Kudrnáč, Ječný, KřížekStará garda 1987, stojící zleva: Hríb, Ulman, Čtvrtník, Toman, Kudrnáč, Dušek, Křížek. Klečící zleva: Štěpánek, Piesche, Švec, Netrval, J.Tošovský, p.Cehák1981 hřiště Bělá, v obraně Sova, za ním Křížek.1975 na hřišti v Bělé s béčkem mužů. Horní řada zleva: Vymazal, Cibulka, Toman, Eder, Kudrnáč, Němec. Dolní zleva: Cehák, Šťastný, Ječný, vpředu sedící Křížek, ChrtekMladší dorostenky 1988, stojící zleva: trenér Křížek, Machová, Frajsová, Dismanová, Veselá, Kudrnáčová, Švecová, Jirdásková. Klečící zleva: Krčmářová, Šímová, Paříková, Lamelová, Růtová, Křížková

aktuality

pátek 26.2.2021 | autor: Švícko

medailony - V rámci zpracování historie oddílu Vám budeme představovat ve sportovních medailonech bývalé hráče z kategorie 70+. Tímto všem osloveným děkuji za ochotu, sdílnost a zapůjčení fotografií :o).

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

1.3.

Holec Jakub (15)

1.3.

Hrib Ivan (53)

3.3.

Kulich Ondřej (31)

3.3.

Piešťanský Adam (21)

9.3.

Fiala Lukáš (13)

10.3.

Vítek Lukáš (21)

25.3.

Heinsch Matyas (15)

26.3.

Heřmanovský Jan (21)

29.3.

Vacek Ondřej (21)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůKempa handballRadim Vaněk - klempířPRS9 Group s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemBc. Hana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák