oddíl házené

Děti: Karel 1967, Jana 1968

Vnoučata: Jirka, Vašek, Vojta

Vzdělání: Střední průmyslová škola Liberec – elektro

Zaměstnání: Dílny ČSD Česká Lípa, Sepap Bělá p.B.

Koníčky: Házená, rodina, sport

Karel žije v Bělé pod Bezdězem od roku 1946, předtím bydlel v obci Sázava u řeky Sázavy. V Bělé nejprve bydleli v domkách u Stavostroje, poté v činžovním domě na Nové čtvrti, kde pak postavil dům, ve kterém žije s manželkou dodnes.

Po škole nastoupil do dílen ČSD v České Lípě, na vojnu narukoval do Nového Mesta nad Váhom, kde si částečně zahrál i házenou. Po vojně nastoupil do zaměstnání v místním Sepapu, kde strávil celý pracovní život.

Karel je jedním ze žijících pamětníků, který si v Bělé ještě zahrál národní házenou. To se psal rok 1951, ze spoluhráčů v žákovských kategorií si pamatuje Jirku Kudrnáče a hodně chlapců z nedalekého dětského domova. Do toho hrál ještě fotbal a chodil cvičit do Sokola pod vedením p.Zítky a p.Kelera, což bylo v té době normální, že chlapci dělali minimálně 2 sporty najednou. Začátkem 50.let se u nás přecházelo na handbal, který si Karel ještě před vojnou v Bělé zahrál pod trenérem J. Fidlerem a panem Cehákem, který už tenkrát byl u všeho dění. Po návratu z vojny naskočil do druholigového družstva mužů, kterou hrál se spoluhráči Pavlík, M.Hríb, Tyšer, Malý, Michálek, Němec, Kudrnáč, trenéři Němec a Ježek, později spoluhráči Stach, Křížek, V.Šanda… atd.

V té době mělo naše družstvo mužů velkou kvalitu a na zápasy v Bělé chodilo kolem 200 diváků. Soutěž se hrála samozřejmě na venkovních hřištích v Sezimově Ústí, Šťáhlavech, Soběslavi, Mostě, na Slavii…. Např. v Soběslavi Karel pamatuje utkání za chumelenice. Občas se z druhé ligy sestoupilo, ale následující sezónu družstvo postoupilo zpět. Karel odehrál kariéru na postu střední spojku a podle pamětníků patřil k výborným hráčům. V 35 letech ukončil aktivní kariéru a pokračoval už jen za starou gardu, kde obul kecky ještě po padesátce ! Za starou gardu zažil už asfaltové hřiště, jinak většinu kariéry odehrál v Bělé na škváře.

V 70.letech minulého století působil i ve výboru oddílu. Tehdy se schůzovalo v salónku u Hlavsů a po schůzi se hrál mariáš ve složení K.Urban, V.Šanda, J.Cehák st., Ježek.

Samozřejmě zažil i éru legendárních zahraničních zájezdů. V letech 1967,1968 do Nieder – Roden v tehdejším západním Německu, dále zájezdy do bývalé NDR a po revoluci do Salzburgu. Při jednom zájezdu do NDR se Karel přes celní kontrolu dostal na pas svého syna, o čemž se při nějakém setkání mluví s úsměvem dodnes. Vzpomíná i na výbornou partu, která spolu trávila většinu volného času a při zájezdech byla i daná sestava na mariáš ve složení pan Cehák, Karel Urban, Jirka Netrval a Tonda Tošovský.

Se svými spoluhráči a kamarády se pravidelně setkává dodnes na tradičním pondělním pivku v rámci schůzí bývalých hráčů a přátel bělské házené.

70.léta:horní řada zleva:Cehák, Stach, Štěpánek, K.Urban, Sova, J.Urban. Dolní řada zleva: V.Šanda, Netrval, Švec, Zika, DušekPřátelák s Duklou v roce 1961, hřiště Bělá. V horní řadě zleva z Bělé: Kamler, Kulda, v dolní řadě zleva: Antoš, Němec, Michálek, Kudrnáč, Ječný, Kudlák, Šťastný, K.UrbanKarel v průniku 1na1. Rok 1962 hřiště Bělá a plné tribuny.Rok 1958 horní řada zleva: Ježek, Němec, Cehák, Michálek, Fiedler, Kulda, Hofman. Dolní řada zleva: Šíma, Řehůřek, Kudrnáč, Pavlík, K.Urban, Tyšer1959 Máchův pohár na fotbalovém stadiónu v Bělé. Horní řada zleva: Němec, Fidler, Kamler, Hofman, Michálek. Dolní řada zleva: Cehák, Tyšer, Pavlík, K.UrbanHřiště Bělá, Máchův pohár na začátku 60.let. V pozadí družstvo Bělé Kudrnáč, Toman. K.Urban, pohár předává pan učitel Grolmus1962 hřiště Bělá, v obraně K.Urban1964 Máchův pohár, hřiště v Bělé. Legendy bělského sportu pan Jiří Cehák a pan učitel Grolmus předávají pohár K.Urbanovi1994 zájezd na turnaj do Salzburgu, zleva: K.Urban, J.Cehák, místní pořadatel, I.Toman, J.UrbanRok 1956, "B" družstvo mužů na turnaji v Praze na Slovanu Orbis, horní řada zleva: Šíma, Dufek, M.Šanda, Kulda, ? , Kroupa. Dolní řada zleva: K.Urban, Kudrnáč, Pešl

pátek 26.2.2021 | autor: Švícko

medailony - V rámci zpracování historie oddílu Vám budeme představovat ve sportovních medailonech bývalé hráče z kategorie 70+. Tímto všem osloveným děkuji za ochotu, sdílnost a zapůjčení fotografií :o).

žádný turnaj nenalezen

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.

Holec Jakub (15)

Hrib Ivan (53)

Kulich Ondřej (31)

Piešťanský Adam (21)