TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Karel Urban

téma: medailony | autor: Švícko | datum: pondělí 1.2.2021 | zobrazeno: 185x

Sportovní medailon: Karel Urban

 


Narozen: 24.3. 1940

Otec: Karel Urban - státní úředník

Matka: Anna rozená Krausová - zdravotnice

Manželka: Jana rozená Galbavá

Děti: Karel 1967, Jana 1968

Vnoučata: Jirka, Vašek, Vojta

Vzdělání: Střední průmyslová škola Liberec – elektro

Zaměstnání: Dílny ČSD Česká Lípa, Sepap Bělá p.B.

Koníčky: Házená, rodina, sport

 

Karel žije v Bělé pod Bezdězem od roku 1946, předtím bydlel v obci Sázava u řeky Sázavy. V Bělé nejprve bydleli v domkách u Stavostroje, poté v činžovním domě na Nové čtvrti, kde pak postavil dům, ve kterém žije s manželkou dodnes.

 

Po škole nastoupil do dílen ČSD v České Lípě, na vojnu narukoval do Nového Mesta nad Váhom, kde si částečně zahrál i házenou. Po vojně nastoupil do zaměstnání v místním Sepapu, kde strávil celý pracovní život.

 

Karel je jedním ze žijících pamětníků, který si v Bělé ještě zahrál národní házenou. To se psal rok 1951, ze spoluhráčů v žákovských kategorií si pamatuje Jirku Kudrnáče a hodně chlapců z nedalekého dětského domova. Do toho hrál ještě fotbal a chodil cvičit do Sokola pod vedením p.Zítky a p.Kelera, což bylo v té době normální, že chlapci dělali minimálně 2 sporty najednou. Začátkem 50.let se u nás přecházelo na handbal, který si Karel ještě před vojnou v Bělé zahrál pod trenérem J. Fidlerem a panem Cehákem, který už tenkrát byl u všeho dění. Po návratu z vojny naskočil do druholigového družstva mužů, kterou hrál se spoluhráči Pavlík, M.Hríb, Tyšer, Malý, Michálek, Němec, Kudrnáč, trenéři Němec a Ježek, později spoluhráči Stach, Křížek, V.Šanda… atd.

V té době mělo naše družstvo mužů velkou kvalitu a na zápasy v Bělé chodilo kolem 200 diváků. Soutěž se hrála samozřejmě na venkovních hřištích v Sezimově Ústí, Šťáhlavech, Soběslavi, Mostě, na Slavii…. Např. v Soběslavi Karel pamatuje utkání za chumelenice. Občas se z druhé ligy sestoupilo, ale následující sezónu družstvo postoupilo zpět. Karel odehrál kariéru na postu střední spojku a podle pamětníků patřil k výborným hráčům. V 35 letech ukončil aktivní kariéru a pokračoval už jen za starou gardu, kde obul kecky ještě po padesátce ! Za starou gardu zažil už asfaltové hřiště, jinak většinu kariéry odehrál v Bělé na škváře.

V 70.letech minulého století působil i ve výboru oddílu. Tehdy se schůzovalo v salónku u Hlavsů a po schůzi se hrál mariáš ve složení K.Urban, V.Šanda, J.Cehák st., Ježek.

Samozřejmě zažil i éru legendárních zahraničních zájezdů. V letech 1967,1968 do Nieder – Roden v tehdejším západním Německu, dále zájezdy do bývalé NDR a po revoluci do Salzburgu. Při jednom zájezdu do NDR se Karel přes celní kontrolu dostal na pas svého syna, o čemž se při nějakém setkání mluví s úsměvem dodnes. Vzpomíná i na výbornou partu, která spolu trávila většinu volného času a při zájezdech byla i daná sestava na mariáš ve složení pan Cehák, Karel Urban, Jirka Netrval a Tonda Tošovský.

 

Se svými spoluhráči a kamarády se pravidelně setkává dodnes na tradičním pondělním pivku v rámci schůzí bývalých hráčů a přátel bělské házené.

 

Přiložené fotky

70.léta:horní řada zleva:Cehák, Stach, Štěpánek, K.Urban, Sova, J.Urban. Dolní řada zleva: V.Šanda, Netrval, Švec, Zika, DušekPřátelák s Duklou v roce 1961, hřiště Bělá. V horní řadě zleva z Bělé: Kamler, Kulda, v dolní řadě zleva: Antoš, Němec, Michálek, Kudrnáč, Ječný, Kudlák, Šťastný, K.UrbanKarel v průniku 1na1. Rok 1962 hřiště Bělá a plné tribuny.Rok 1958 horní řada zleva: Ježek, Němec, Cehák, Michálek, Fiedler, Kulda, Hofman. Dolní řada zleva: Šíma, Řehůřek, Kudrnáč, Pavlík, K.Urban, Tyšer1959 Máchův pohár na fotbalovém stadiónu v Bělé. Horní řada zleva: Němec, Fidler, Kamler, Hofman, Michálek. Dolní řada zleva: Cehák, Tyšer, Pavlík, K.UrbanHřiště Bělá, Máchův pohár na začátku 60.let. V pozadí družstvo Bělé Kudrnáč, Toman. K.Urban, pohár předává pan učitel Grolmus1962 hřiště Bělá, v obraně K.Urban1964 Máchův pohár, hřiště v Bělé. Legendy bělského sportu pan Jiří Cehák a pan učitel Grolmus předávají pohár K.Urbanovi1994 zájezd na turnaj do Salzburgu, zleva: K.Urban, J.Cehák, místní pořadatel, I.Toman, J.UrbanRok 1956, "B" družstvo mužů na turnaji v Praze na Slovanu Orbis, horní řada zleva: Šíma, Dufek, M.Šanda, Kulda, ? , Kroupa. Dolní řada zleva: K.Urban, Kudrnáč, Pešl

aktuality

pátek 26.2.2021 | autor: Švícko

medailony - V rámci zpracování historie oddílu Vám budeme představovat ve sportovních medailonech bývalé hráče z kategorie 70+. Tímto všem osloveným děkuji za ochotu, sdílnost a zapůjčení fotografií :o).

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

1.3.

Holec Jakub (15)

1.3.

Hrib Ivan (53)

3.3.

Kulich Ondřej (31)

3.3.

Piešťanský Adam (21)

9.3.

Fiala Lukáš (13)

10.3.

Vítek Lukáš (21)

25.3.

Heinsch Matyas (15)

26.3.

Heřmanovský Jan (21)

29.3.

Vacek Ondřej (21)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůKempa handballRadim Vaněk - klempířPRS9 Group s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemBc. Hana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák