oddíl házené

téma: medailony | autor: Hrubas | datum: pátek 30.12.2016 | zobrazeno: 4244x

Sportovní medailon: Jiří Bartoň

Jiří Bartoň

Narozen: 14.3.1939 v Mladé Boleslavi.

Rodina: Otec Antonín Bartoň zaměstnán jako dílovedoucí v AZNP, matka Vlasta Bartoňová dělnice v AZNP.Podruhé ženatý, manželka Nataša rozená Štěpničková 1956.

Synové: Jiří 1959, Petr 1962, Antonín 1982 a Tomáš 1984 a dcera Jana 1970.K roku 2015 má celkem 7 vnoučat a 4 pravnoučata.

Vzdělání: Vyučen jako soustružník kovů 1955 a dále vzdělání VPŠ strojní Mladá Boleslav 1957 a trenér házené FTVS KU v Praze 1972.

Převážná část života odpracovaná ve fy Škoda Mladá Boleslav v pozicích: soustružník, dílenský plánovač,horizontkář, brusič a mistr montážní linky.

Celoživotní láska : házená!

V Mladé Boleslavi bydlel od základní školy v Městkých domech ve čtvrti „Na plajchu“, které bylo zároveň prostranstvím pro provozování sportu všech mladých! Dům ve kterém bydlel sousedil s Letním cvičištěm Sokola, kde bylo k dispozici celé atletické sportoviště včetně zázemí pro gymnastiku.

Jiří se od šesti let pohyboval jen ve sportovním prostředí a navíc ve škole měl od čtvrté třídy za učitele TV pány Fáru a Drahotu, kteří byli aktivní nejen ve škole, ale i v dobrovolné TV tj. Sokole a zároveň působili jako atletičtí rozhodčí.Mimo školu se denně objevoval na atletickém hřišti kde v té době byli mimo jiných František Fiedler, pánové Mlejnek a Vrba, prof.Filip, Přemek Dolenský, Sláma, ing.Dědek, bří Klimentové,Korda, Bečvárovský a další.V roce 1954 mu jako talentu nabídl Přemek Dolenský, že jej celkově otestuje a během čtyř let jej výkonnostně připraví na OH 1960 které byly v Římě, po krátkém zaváhání (hlavně díky přesvědčování kamarádů) tuto nabídku odmítl a sběhl k jinému sportu k házené!Pro informaci stejnou nabídku dostala i Vlasta Přikrylová, která se skutečně jako rodilá mladoboleslavačka i s Evou Věchtovou-Bosákovou uvedených OH účastnila.

Od patnácti let tedy Jiří propadl házené.Nejdříve to byla česká házená a oddíl Sokola Březno kam jej dovedl kamarád a spolužák Beneš, dále Sokol Bakov s Dr.Bartošem posléze i Sokol Podlázky(rarita:spoluhráči Vlastník a Vrabec o 28 let starší)!

Po absolvování vojenské základní služby v Praze(Dukla Dejvice aktivně česká házená), po příchodu zakládá s Jiřím Holubem oddíl házené v Autoškodě Mladá Boleslav ale již od  začátku je registrován v oddíle házené Spartaku Bělá pod Bezdězem kam přešel po kontaktu přes Jiřího Kudrnáče za spolupráce s Jiřím Cehákem.

Jeho působení po celou dobu v bělské házené bylo pravidelně v A i B družstvu mužů.Obě družstva trénovala společně a i když částečně se na trénincích hrálo báčko či malá kopaná, převažovala v náplni házená.V jeho době hraní v začátku vedl tréninky Jiří Kudrnáč či Karel Urban, po příchodu z vojenské základní služby pak Milan Chadalík, kdy byl vrchol výkonnosti družstva Bělé p.B. V té době jsme poráželi všechna družstva která usilovala o postup do 1.ligy a to dokonce Náchod či Třeboň na jejich hřišti!Milan Chadalík byl nejlepším střelcem 2.ligy a všichni ostatní hráči výkonnostně patřili na úroveň ligových hráčů!

Jiří Bartoň měl výbornou spolupráci s pivoty, kdy preferoval jejich uvolnění a výkonnostně byl výborný hlavně v obranné činnosti, kterou obávaní střelci soupeře Grosmann, Pekař (Sez.Ústí), Pekař, Budín(Třeboň), Velebil, Zenkovič, Nováček(Libčice n/Vl.), Zbořil, Berka (Lovosice) a jiní museli ocenit! V  době kdy se hrálo na škváře je nezřídka museli jejich spoluhráči tahat z louží a bláta.Jiří se střelecky uplatňoval především podstřelem těsně na hráči tak, že protivníci měli i modré ledviny.Nejen na hřišti ale i mimo něj kamarádil s Frantou Millerem, Zděnkem Čtvrtníkem z „B“ pak s Janem Mašínem s Ládou Michálkem, jedničkou ve styku s oddílem byl však duše tohoto celku Jiří Cehák a dále Pepa Němec, pan učitel Grolmus a řidič pan Píša!

V době po odchodu M.Chadalíka kdy celkově klesla výkonnost družstva odešel hrát do Autoškody Mladá Boleslav, po třech letech se vrátil i se svými syny Jiřím a Petrem zpět do Bělé p.B. jako trenér dorostu a spolu s Janem Urbanem i starších žáků.

Od roku 1972 působil v házené již jen jako funkcionář a trenér.

Družstvo žáků (rok cca 2007)