TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: František Bázner

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 2799x

Sportovní medailon: František Bázner

František Bázner 


František Bázner, bělský rodák, se narodil roku 1919. Své mládí prožil v bývalé Klášterní ulici a již od ranných let byl členem Sokola. Sportovně začal hrát házenou jako dorostenec v Sokole Bělá p.B. a plynule přešel do družstva mužů. V civilním životě se vyučil obchodním příručím a pracoval ve fy Kácel-Menzel jako vedoucí skladu.

V období 2.světové války byla činnost Sokolské organizace zakázána, přešel tedy s celým družstvem házené do S.K.Bělá p.B. Tam se ihned stal ústřední postavou bělského S.K., byl hráčem, náčelníkem, trenérem, organizátorem i sponzorem oddílu a to až do roku 1945. Jeho hráčský post byl bek hrající na straně a na hřišti byl nekompromisní, kvůli tvrdosti byl dost často vylučován! Jinak byl velice upřímný a držel ve svém okolí poslušnost a morálku, přitom to nevylučovalo, že v jeho přítomnosti bylo vždy hodně veselí. Jako hrající trenér a vedoucí oddílu byl např.iniciátorem odstraňování kaluží a vody ze hřiště. Všichni museli udělat na hřišti stružky a hrnout vodu do vykopané díry, ze které se voda odnášela a ta díra se později k začátku utkání zahrabala! V období okupace se nebál zajít za německým komisařem Otto Thámem, který byl s Čechy loajální! Vyjednal tam pro házenou uvolňování hřiště na házenou za sokolovnou, které v době okupace používala SA jako střelnici. V neděli vždy byla střelnice používána až do 10.00 hod. kdy němci odpochodovali a plochu uvolnili pro utkání v házené! Tam v té době chodilo 300 až 500 diváků! Házenkáři však za to měli pracovní povinnost a museli začít brigádně budovat nynější hřiště kopané. V době druhé světové války byl i sponzorem v dnešním slova smyslu, dojednal za úplatu start hráče Umlaufa Jiřího z Prahy Vinohrad a Vlastníka Jaroslava ze Slavoje Mladá Boleslav, kteří dostávali za utkání 5kg mouky a kopu vajec!

Po okupaci se František Bázner přestěhoval do Doks, kde vlastnil velkoobchod se železářstvím. Samozřejmě jej postihla ztráta jeho firmy, kdy byl obchod znárodněn a tak František přešel pracovně do Oken, kde pracoval jako skladník až do důchodu. V Doksech, kde chtěl založit také oddíl házené, uspořádal v roce 1947 u příležitosti Benátské noci, propagační utkání! To se odehrálo mezi družstvem Sokola Bělá p.B. samozřejmě s jeho účastí, a dalšími bělskými hráči: brankářem Kamlerem dále s Dědečkem, bratři Šafránkové Václav a Josef, Šourem. K tomu utkání pozval družstvo Března: bratři Báčkové, Slavík, Hrobník, Baudy, Valenta. To bylo vlastně jeho poslední utkání v bělském dresu a házené. Házená se v Doksech neuplatnila a tak Fr.Bázner dále pokračoval jako funkcionář divizní kopané v Doksech.
František Bazner zemřel v roce 1986.

 

První vydání medailonku: 13.10.2006 - autor Jiří Bartoň

Přiložené fotky

Družstvo mužů ještě před přechodem do S.K.Bělá p.B. v roce 1936. Zleva: brankář Melich František, Havel Václav, Havel Josef, Bázner František, Moucha Antonín, Trejbal Gustav, Novotný.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (29)

13.10.

Renza Václav (44)

17.10.

Švec Stanislav (45)

22.10.

Smejkal Josef (23)

23.10.

Kerbl Vojtěch (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířPRS 9 s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák