TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Jiří Cehák

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 1780x

Sportovní medailon: Jiří Cehák

Jiří Cehák 


narozen: 17.7.1925 v Bělé po Bezdězem
otec: Josef Cehák, mistr kominický nar.17.5.1888
matka: Marie Ceháková-Hejcmanová nar.25.1.1891
manželka: Anna Ceháková-Grussová, nar.25.1.1931, učitelka
syn: JUDr.Jiří Cehák nar.1956
vnoučata: Aneta 22 let, Jiří 18 let, Ondřej 10 let
vzdělání: absolvent Obchodní školy v Mladé Boleslavi
vyučen: kominík

Jiří Cehák se narodil, pracoval a žije stále v Bělé pod Bezdězem. Po absolvování základní školy docílil střední vzdělání na Obchodní škole v Mladé Boleslavi. Na základě otcova přání, který byl v té době v koncentračním táboře, se ještě vyučil kominíkem, aby zůstala v rodině tradice pokračování řemesla. Vojenskou základní službu vykonával po dobu dvou let v Jičíně. Před vojnou i po ní byl aktivně zapojen do házené, nejdříve od 15 let jako hráč a hned v 16 letech jako sekretář oddílu házené Sokola a později i SK Bělá pod Bezdězem.
K tělovýchově ho přitáhl hráč Sokola Antonín Moucha, jinak se dostal k házené na škole a to v soutěžích mezi třídami i v rámci okresu.
Celé mládí byl členem Sokola, kde začal házenou hrát závodně v 15 letech za dorost Sokola Bělá p.B. a pokračoval v tomto oddíle až do ukončení závodní činnosti do roku 1961, kdy aktivně končil po 22 letech ze zdravotních důvodů!
Jako hráč zažil nejlepší roky bělské házené v období před a během okupace a později též při přechodu na handball. Z éry české házené má stále v paměti zápasy, kdy na místním hřišti bylo kolem 300 diváků a hrálo se i derby mezi místním Sokolem i SK Bělou p.B. Jeho původní hráčský post byl v české házené na postu středního útočníka, kde měl výsadní postavení mezi Šafránkem a Fadrnoncem. Tito spoluhráči, oba vynikající technici a střelci, se nemohli osobně shodnout na ničem a ani spolu nemluvili. Jiří, tak jako potom celý život, dělal prostředníka k vzájemné komunikaci. Po celou dobu jeho začátků až do roku 1946 byl ústřední postavou Sokola Franta Bázner, který byl náčelníkem, trenérem, organizátorem i sponzorem oddílu. Tento aktivista mu v roce 1942 řekl:“Proti mně máš málo práce a chodíš na Obchodní školu, tak budeš dělat sekretáře oddílu“. To Jiří skutečně s přestávkou Vojenské základní služby dělal celých 63 let!!!
Jiří Cehák jako hráč zažil všechny význačné éry bělské házené. V české házené byl aktivní v době druhé světové války, před nejvyššími návštěvami házené v historii, zúčastnil se památného zájezdu družstva na Moravu v roce 1945 a byl iniciátorem přechodu na handball v roce 1952. V mezinárodní házené našel své místo na hřišti nejčastěji jako křídlo. Bez razantní střelby se dokázal střelecky uplatnit hlavně při střelbě trestných hodů, kdy byly pověstné jeho „šouráky“ po louži, které se zastavily těsně za brankovou čárou!
Funkcionářsky začal tedy v roce 1942 a teprve v roce 2005 předal sekretářské žezlo Frantovi Šindelářovi. V oddíle házené byl stále sekretářský systém, který se ani neměnil při rekonstrukcích socialismu v tělovýchově, kdy jsme trpěli převodem ze Sokola do Tatranu, Spartaku, SK a konečně po roce 1989 jsme se zase vrátili do Sokola. Funkcionářsky mu hodně pomáhali: Miroslav Šanda senior, František Kamer, Václav Ježek, Josef Němec, Jiří Kudrnáč, Karel Urban a dlouhodobě i učitel Václav Grolmus, vedoucí tenisového oddílu, který byl v TJ Spartak předsedou klubu.
Jiří Cehák byl i aktivní funkcionář házenkářského svazového hnuté. Dlouhodobě vykonával funkci sekretáře a předsedy krajského svazu házené středočeského kraje, a byl též členem pléna VSH ČÚV ČSTV.
Činnost Jiřího Ceháka v oddílu házené se projevuje především velikou měrou tolerance k ostatním členům a nezřídka šel za oddíl odprosit ty „proviněné“ k návratu do kolektivu. Délkou aktivní činnosti, hráčské i funkcionářské, již Jiří nemůže být překonán a za jeho působení jsou mu všichni, nejen současní členové, zavázáni. Navíc zůstane stále trvalým účastníkem, neboť je hlavní postavou naší házenkářské hymny.
Jiří Cehák byl u příležitosti 80.narozenin vyznamenán Křišťálovou pečetí města Bělá pod Bezdězem a čestným členstvím v oddíle házené Sokola Bělá pod Bezdězem.

 

První vydání medailonku: 20.10.2006 - autor Jiří Bartoň

Přiložené fotky

Sokol Bělá pod Bezdězem v roce 1961 na hřišti "Pod rybníčkem" v Liberci.Stojící zleva:Kamler František,,Malý Václav,Michálek Láďa,Fiedler Jaroslav, Němec Josef, Řehůřek Milan.V pokleku: Urban Karel, Pavlík Rudolf, Kudrnáč Jiří, Cehák Jiří.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (29)

13.10.

Renza Václav (44)

17.10.

Švec Stanislav (45)

22.10.

Smejkal Josef (23)

23.10.

Kerbl Vojtěch (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířPRS 9 s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák