TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: František Kamler

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 1748x

Sportovní medailon: František Kamler

František Kamler 


narozen: 13.2.1926 v Bělé po Bezdězem
otec: František Kamler, krejčí, narozen 5.10.1877
matka: Růžena Nýderlová, tkadlena, narozena 2.2.1891
manželka: Alena Kosová, narozena 15.1.1931
dcery a syn: Eva 1962, Alena 1966, Milan 1953
vnoučata: Aleš 1985, Aneta 1990, Martina 1992, Petra 1986, Ondřej 1981, Anna 1987
vzdělání: absolvent Obchodní školy v Mladé Boleslavi
vyučen: veřejná obchodní škola MB ukončeno 1943
koníčky a lásky: stále aktivní sport, nyní hlavně cyklistika

František Kamler se narodil v Bělé p.B. v domě na náměstí č.85, kde dnes sídlí baptisté. Celé mládí i další život, prožil s výjimkou vojenské základní služby, stále v našem městě. Na základní škole měl výborného učitele bývalého vojáka Josefa Grófa a také nemůže zapomenout na učitele obecné školy p.Vojtíška a pí.Koťátkovou. Prakticky od vstupu do školy inklinoval ke sportu ve všech jeho formách. Jako člen základní tělesné výchovy v Sokole byl účastníkem X.všesokolského sletu v roce 1936, což si poté zopakoval jako muž v roce 1948 při XI.sletu!
Zaměstnaný byl u firmy Ká-ce Menzel od roku 1943 jako fakturista, potom přešel do lepenkárny u nádraží kde pracoval až do roku 1948. Vojenskou základní službu absolvoval v letech 1948-1950 v Praze Karlíně u V.ženijního praporu. Tam také poprvé viděl jinou než českou házenou, byl na mezinárodním utkaní ČR se Švédskem!
Po návratu z vojenské základní služby pracoval opět u Papíren, kde byl nepřetržitě zaměstnán až do roku 1986 a pak ještě přesluhoval do 1991 jako brigádník. Končil na pozici vedoucího dopravy a posléze jako vedoucí závodové vlečky!
Ze sportů pěstoval aktivně házenou, tenis a kopanou. Jeho sportovním idolem byl Gustav Treybal cvičitel v Sokole a zároveň házenkář. Z trenérů prošel rukama Františka Báznera, Tyšera Jaroslava (1.liga 1953) a Ježka Václava. Za spoluhráče měl v nejlepších letech tj. při startech v 1. a 2.lize házené v 60.letech, brankáře Jana Tošovského, se kterým se pravidelně střídal v brance vždy po jednom utkání. V poli s ním hráli František Jelínek, JUDr.Milan Bartoš, Hrdina Josef, Venclák Pavel,Šanda Miroslav sen., Chrtek Miroslav, Václava Vladimír, Zdeněk Vítek a řada dalších. Ze spoluhráčů se rekrutuje i jeho nejlepší kamarád Jiří Cehák.
V české házené působil jako obránce nebo brankář, v házené pak jako středový hráč v obraně i útoku a i zde občas vstoupil do branky! Aktivně hrál až do roku 1976 za B družstvo! Ještě startoval v pozdějších utkáních, ale ne v soutěži, naposled byl na házenkářském hřišti aktivní ve svých 71 letech, kdy pořádal Sokol Bělá p.B. turnaj sponzorů a to ve družstvu se spoluhráči: Kudrnáč, K.Urban, Ulman a další.
Významnou částí jeho sportovních aktivit byla brigádní činnost a to nejen v oddíle házené, kdy každé jaro prováděl jarní úklid a řadu dalších prací s tím spojených. Na házenkářském hřišti byl jak u pokládání koberce umělé trávy, tak např.při zhotovení plotu u hřiště s umělou trávou, který vlastně celý postavili důchodci!
Nemalou zásluhu má na pořádání turnaje O pohár Máchova kraje, kde patřil k propagátorům, organizátorům i aktivním účastníkům turnaje. Jeho stálou činností při tomto turnaji bylo zhotovení a doplňování veřejných tabulek, které se vždy po skončení uložily. Bohužel pro historii, všechna uložená data byla ztracena a pro oddíl tak schází podstatná část dokumentace o této v republice mimořádné akci!
Samostatnou kapitolou je jeho rytířskost při chování a to nejen na poli sportovním. Sám jako jeho spoluhráč jsem cítil obrovský rozdíl v jeho hodnotových měřítkách, měl vždy vyhraněný názor a stál na správné straně. My jeho mladší spoluhráči jsme to nedokázali místy pochopit, vždyť v té době se patřilo zalhat, „švindlovat“ a nevážit si hodnot které za to stály, k normálnímu postoji. Pro lepší objasnění situace ve sportu, choval se tak, že byl ochoten přiznat provinění, které rozhodčí nezapískal a věděl při tom, že to bude pro družstvo ztráta. I když hrál v obraně na středu, kde dochází k častým střetům, dokázal zvládat vše bez záludnosti a tvrdosti.

 

První vydání medailonku: 10.11.2006 - autor Jiří Bartoň

Přiložené fotky

František Kamer při akci na jednom z turnajů na hřišti kopané v Bělé p.B.Družstvo Sokol Bělá z roku 1958. Stojící: Kamer František, Venclák Pavel, Kroupa Jan, Šanda Miroslav sen., Malý Václav, Chrtek Miroslav, Jelínek František. Klečící: Michálek Vladimír, Cehák Jiří, Němec Josef ,Tošovský Jan.Foto z jedné brigád, někdy kolem roku 1972. Napadlo větší množství sněhu a po jeho odklízení vznikly kupy více než 2m vysoké. Na snímku jsou vidět stodoly, kde se nyní nachází restaurace Sauna.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (29)

13.10.

Renza Václav (44)

17.10.

Švec Stanislav (45)

22.10.

Smejkal Josef (23)

23.10.

Kerbl Vojtěch (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířPRS 9 s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák