TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Josef Němec

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 1893x

Sportovní medailon: Josef Němec

Josef Němec 


narozen:17.12.1932 v Bělé pod Bezdězem
otec: Josef Němec, 9.2.1891, úředník na berním úřadě
matka: Františka Němcová, 13.2.1908, zahradnice
manželka: Eva Němcová, 25.7.1943, technik na správě bytů
synové a dcery: Eva Šorfová, 9.9.1962, Lenka Riemerová, 5.11.1964
vnoučata:
Petra Sochová, 22 let
Adam Socha, 20 let
Jakub Riemer, 16 let
Tomáš Riemer, 11 let
vzdělání: Obchodní akademie/maturita
stav: ženatý
koníčky a lásky: mimo házenou nohejbal a tenis

Josef Němec se narodil 17.12.1932 v Bělé pod Bezdězem, kde také vychodil základní školu. Škola byla i místem kde se seznámil s házenou. Každý rok se hrála soutěž v házené mezi školami a v Bělé p.B. i mezi třídami. Mimo školu byl téměř denně na hřišti, kde se však soutěžilo převážně v atletických disciplinách a další sportovní všestrannost si pak rozšířil v Sokole.
Střední školu absolvoval v Mladé Boleslavi na Obchodní akademii v letech 1948-1952, kde se také konaly soutěže mezi školami a to prakticky ve všech míčových sportech a lehké atletice. Tato šířka sportovní činnosti byla dobrým základem pro další Josefovu specializaci a to na místo brankáře házené, i když jej to táhlo k působení v útoku!
Přechod sokolského družstva na mezinárodní házenou v roce 1950 byl i jeho definitivním místem v družstvu mužů. Začátek jeho sportovní kariéry byl poznamenán tím, že se nehrály pravidelné soutěže. Teprve v roce 1953 byla rozehrána kvalifikace, která měla rozhodnout o postupujícím do 1.ligy, když v této soutěži bylo 8 družstev. Družstvo Sokola Bělá p.B. tuto kvalifikaci vyhrálo a postoupilo do 1.ligy. Na poslední utkání v této kvalifikaci má Josef Němec nejlepší vzpomínku. Bylo to v utkání s RH Praha a pár minut před koncem utkání za stavu 5:5 nařídil rozhodčí p.Korbel proti Bělé p.B. trestný hod-sedmičku, který J.Němec chytil a z rychlého útoku Honza Tošovský vstřelil branku a nakonec se přidal ještě jeden gól a celkový výsledek zněl 7:5. Tím se definitivně rozhodlo o postupu do 1.ligy! Pro družstvo nastal ale problém, protože několik hráčů z družstva rukovalo za tři dny na VZS. Josef Němec, nastoupil na výkon vojenské základní služby do sportovního družstva PDA Plzeň, které hrálo 1.ligu – v roce 1955 skončilo družstvo Posádkového domu armády Plzeň na 7.místě!
Po návratu z VZS se J.Němec vrátil do Sokola Bělé p.B., která však zatím sestoupila do krajského přeboru Libereckého kraje. Potom nastalo období kdy družstvo pendlovalo mezi 2.ligou a krajským přeborem i když častěji se hrálo ve 2.lize.
Nastalo období kdy se vrátil k trénování zejména dorosteneckých a žákovských družstev a absolvoval trenérský kurz 2.třídy. V těchto letech se často hrávalo s německými házenkáři i když převážně z bývalé NDR. Zde se uhrálo několik dobrých výsledků s ligovými družstvy např.s Dynamem Berlím a zejména s Aufbahn Magdeburk, kde jsme vyhráli a J.Němcovi se tam mimořádně dařilo!
Později začal pomáhat J.Cehákovi ve svazových funkcích. To bylo již ve středočeském kraji, kde později převzal funkci předsedy a zároveň se dostal do předsednictva ČSH. Dále byl zvolen do předsednictva federálního svazu házené, kde vykonával funkci předsedy revizní komise a to až do ukončení federace v roce 1993.
Josef Němec se stále cítí příslušností k Bělé p.B. a to nejen v házené, i když ho život zanesl do České Lípy, kde pracoval jako ředitel Okresní finanční správy, po roce 1989 jako předseda ONV v České Lípě.
Ačkoli byla házená jako hlavní zájmová činnost věnoval se také stolními tenisu v nižších soutěžích a zejména rád si zahrál kopanou v soutěži neregistrovaných.
Z aktivního sportování již slevil, ale i nyní, v 74 letech chodí stále ještě 2x týdně hrát nohejbal a tenis.

 

První vydání medailonku: 14.1.2007 - autor Jiří Bartoň

Přiložené fotky

Foto z roku 1951 na které je družstvo juniorů DSO Spartak Bělá p.B. prakticky polovina základu družstva které postoupilo do kvalifikace o 1.ligu házené! Horní řada: zleva vedoucí Václav Grolmus a dále Jan Kroupa, Vladimír Michálek, Josef Němec, František Procházka, Jaroslav Fiedler, Jiří Václava. Dolní řada: zleva Václav Malý, Otomar Procházka, Ladislav Tyšer, Josef Vlasák.Při tréninku družstva žen ČSSR Josef Němec jako delegát SH v jugoslávské Pule v roce 1990, vedle J.Němce vlevo sedí trenér Tomáš Kuťka a napravo trenérka a tlumočnice Krejčířová.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (29)

13.10.

Renza Václav (44)

17.10.

Švec Stanislav (45)

22.10.

Smejkal Josef (23)

23.10.

Kerbl Vojtěch (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířPRS 9 s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák