TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 
 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Miroslav Šanda

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 1826x

Sportovní medailon: Miroslav Šanda

Miroslav Šanda 


narozen: 9. 9. 1922 v Bělé pod Bezdězem
manželka: Marta Šandová rozená Borůvková, 24.1.1926
synové: Vladimír, Jan, Petr
vzdělání: vyučen jako brusič skla
stav: ženatý

Miroslav Šanda se narodil 9.9.1922 a byl vychován u prarodičů Řezníčkových v Podolí domě pana Honce čp.319, proti podzámeckému mlýnu. Do měšťanské školy chodil v Bělé pod Bezdězem.
Vyučil se brusičem skla u fy Ant. Louša-ing.Karel, Ant.Haida.
Jako ročník 1922 byl totálně nasazen do německého Nekarsulmu k fy Fahrzeugwerke.
Po válce byl zaměstnancem fy Borské n.p. Bělá p.B..Tento podnik byl po válce přesídlen do Nového Boru a proto odešel k fy Stavostroj Bělá p.B. Ke svému řemeslu se vrátil opět jako brusič skla při zřízení brusírny skla Komunální služby města Bělá p.B. a zde setrval až do důchodového věku.
Byl ženatý a jeho manželka se jmenovala Marta Šandová, rozená Borůvková nar. 24.1.1926 v okrese Náchod. Měli tři syny: Vladimíra, Jana a Petra. Jeho manželka byla učitelkou v místní odborné škole pro ženská povolání, která byla v roce 1949 uzavřena a tak přešla na základní školu v Bělé p.B.
Byl výborným gymnastou bělského Sokola. V roce 1938 jako dorostenec bojoval o titul přeborníka sokolské župy Fugnerovy, která se konala v Bělé p.B. a skončil na 2.místě za Voloďou Molavcem z Debře n/Jiz. a před Liškou z Josefova Dolu.
V roce 1949 nastoupil vojenskou základní službu jako náhradní záložník na dva měsíce. Byl prezentován a vybaven u ženijního praporu „5 žižkovský“ útvar 4606 v Praze Karlíně. Cvičení absolvoval ve vojenském výcvikovém táboře Hradišťko.
Byl dlouholetým hráčem české házené a s Cehákem a Kamlerem i zakladatelem mezinárodní házené v roce 1949!Jako nejstarší hráč družstva byl všemi uznáván a měl přezdívku podle oblíbeného druhu střelby „Zadovka“! Byl po celou svou dobu působení v házené členem výboru oddílu a iniciátorem všech tradičních sportovních plesů a masopustních karnevalů.
Jeho největší láskou bylo divadlo mladých Ochotnické jednoty v Bělé p.B., kterému věnoval mnoho času. Jeho vynikající role Harpagona v Lakomci, zůstala v paměti lidí z mnoha okolních měst. Byla provedena a oceněna i jako součást Jiráskova Hronova. Bohužel tento soubor ovlivnil odchod většiny herců k osídlení pohraničí.
Po celou dobu v Bělé p.B. bydlel Miroslav Šanda se ženou a celou rodinou v Zámku č.2, kde také na Štědrý den 24.12.1992 zemřel.

 

První vydání medailonku: 17.3.2007 - autor Jiří Bartoň

Přiložené fotky

Stojící: Dědeček Václav, Louda Karel, Hofman Zdeněk,Velíšek Václav, klečící: Vítek Zdeněk, Václava Vladimír, JUDr.Bartoš Milan a Šanda Miroslav.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé každé úterý a čtvrtek od 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

7.10.

Roubal Jiří (29)

13.10.

Renza Václav (44)

17.10.

Švec Stanislav (45)

22.10.

Smejkal Josef (23)

23.10.

Kerbl Vojtěch (14)

odkazy

sokol.eu
handball.cz
https://www.handball.cz/regiony/stredocesky

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synMinisterstvo Školství, Mládeže a TělovýchovySPS servis a programování strojůYoursport s.r.o.Radim Vaněk - klempířPRS 9 s.r.o.Česká obec sokolskáChata AmorStředočeský krajský svaz házenéReklamní grafika - Václav Renzazákladní škola Bělá pod BezdězemHana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva MiškováJUDr. Jiří Cehák