oddíl házené

téma: oddíl | autor: Švícko | datum: pátek 6.10.2023 | zobrazeno: 1668x

8.říjen - Památný den sokolstva

Německá "Akce Sokol"

Památný den sokolstva připadá na datum 8. října jako připomínka událostí roku 1941 – tohoto roku zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozpustil Českou obec sokolskou a její majetek byl úředně zabaven. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou Němci považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se pak stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který by se bez doslova sebevražedné pomoci sokolů nemohl nikdy uskutečnit.

Jako symbol Památného dne sokolstva byl vybrán František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty.

V roce 2019 byl Vládou České republiky 8. říjen schválen Významným dnem České republiky jako Památný den sokolstva.

sobota 20.4.2024 | autor: Švícko

oddíl - ŠKOLNÍ KLUB HÁZENÉ pro ZŠ Bělá se koná ve středu 24. 4. 8.00 - 11:00 hod. v hale. Trenérsky zajišťují S. Švec, K. Měšťanová.