oddíl házené

Otec: Rudolf Kudrnáč, mistr, 13.4.1910
Matka: Anna Kudrnáčová, dělnice, 20.7.1913
Manželka: Marie Kudrnáčová, 23.11.1949
Děti: Marie (1970), Jiří (1973)
Vnoučata:
Péťa Kudrnáčová, nar. 1995
Jaroslav Kudrnáč, nar. 2000
Jiří Kudrnáč, nar.2001
Katka Kolumpková, nar. 1996
Martin Kolumpek, nar.1997
Vzdělání: Průmyslová škola Česká Lípa
Stav: ženatý
Koníčky: vše s házenou, cyklistika, turistika, plavání, běžky

Jiří Kudrnáč se narodil a stále žije v Bělé pod Bezdězem. Po dokončení základní školy v Bělé p. B. absolvoval studium na VPŠ strojní Česká Lípa. Po ukončení školy nastoupil na umístěnku do n. p. Škoda Mladá Boleslav, kde do nástupu na vojenskou základní službu vykonával praxi jako svářeč v rámovně v Česaně a potom jako kontrolor v lisovně v základním závodě.
Se sportem začal již na základní škole a to formou kopané, v Sokole házené a v atletice, kde startoval za školní družstva. Později hlavně z časových důvodů se začal věnovat plně házené, kam přišlo ze stejného ročníku plno kamarádů. V roce 1950 se přecházelo z české házené na mezinárodní a v tuto dobu již se v Sokole hrálo jak v žákovských, tak dorosteneckých družstvech. K rozhodnutí věnovat se plně házené napomohlo dobré vedení oddílu v práci s mládeží, kde zejména starší hráči jako Cehák, Kamler, Němec a trenér Václav Ježek tvořili záruku růstu hráčů. Již jako dorostenci byli zařazováni do „A“ družstva mužů někteří hráči a to nejdříve Jiří Kudrnáč, Karel Urban a Milan Kulda, kteří nastupovali i jako reprezentanti kraje Liberec. Jiří se navíc v 18 letech stal trenérem dorostenek v Sokole a setrval v této pozici až do nástupu na základní vojenskou službu, kdy narukoval do Dukly Praha.
V Dukle se v té době setkal a hrál s tehdejší elitou nejen české ale i světové házené např. s Víchou, Konigem, Trojanem, Spáčilem, Dudou, Marešem, Havlíkem, Dudou, Radou, Heřmanem a dalšími! Jako „záklaďák“ byl v širším výběru, který doplňoval hráče ligového družstva a to na základě rozhodnutí trenéra Voretha. Hodně zkušeností získal i v utkáních pražského přeboru, kde hrála záloha Dukly ve všední dny. Jeho další zapojení na vojně bylo trénování mládeže v Dukle Praha a absolvování kurzu trenérů a rozhodčích.
Jako hráč začínal na křídle a protože měl rychlé nohy a byl levák dostal uplatnění na spojce, kam později trvale přešel. Po návratu z vojny se vrátil zpět do Sokola Bělá p. B. , kde měl a stále má hodně kamarádů. Měl v místě zajištěnou práci a bydlení. Hned však v prvním utkání kde se hrálo o postup do 2.ligy byl zraněn a rok laboroval s tímto zraněním než došlo k operaci. Po uzdravení hrál házenou nepřetržitě a to většinou ve 2.lize kam Sokol Bělá p. B patřil. Na utkání nastupoval v dresu č.9. Zejména mezi hráči jako byli Cehák, Kamler, Němec, Kulda, Urban Karel, Ječný, Šťastný, Michálek, Musil, Pavlík, Malý, Chadalík, Tošovský Jiří sen., kteří tvořili hlavní kádr, panovaly kamarádské vztahy, přestože věkové rozdíly byly značné.
V zaměstnání začal zastávat hospodářské funkce a to nejprve jako vedoucí výroby, později jako vedoucí provozu ve Škodě AZNP Mladá Boleslav provoz Bělá pod Bezdězem. V době kdy Škoda Mladou Boleslav-provoz Bělá p. B. odkoupil zahraniční partner, stal se z provozu samostatný podnik., kde vykonával funkci ředitele a to až do doby prodeje zahraniční firmě. V té době spolupráce továrny se zástupci města a sportovci přispívala finančně i propagačně k činnosti sportu v Bělé pod Bezdězem.
Aktivně sportoval jako hráč do 46 let, ve výboru házené pak až do 64 let než nastoupila mladší generace. Po celou dobu se aktivně zapojoval ve všech akcích na sportovních zařízeních a to úpravách sokolovny, vlastního hřiště, zejména pak na pokládce koberce z umělé trávy a při zhotovení oplocení, které vlastně postavili důchodci. Sportu a to hlavně házené, zasvětil značnou část svého volného času, které mu ale přineslo také hodně zážitků z cestování a kamarádství.
Dnes jako důchodce navštěvuje sportovní akce v Bělé p. B. a vzpomíná na podmínky, které pro jeho sport v době minulé byly: písková, škvárová, antuková a asfaltová hřiště pod širým nebem za deště, vedra, někdy i sněhu.

První vydání medailonku: 4.4.2007 - autor Jiří Bartoň

Společné foto družstva Sokola Bělá pod Bezdězem z roku 1959. Zde jsou zařazeni Kulda, Urban, Řehůřek a Kudrnáč jako první mládežníci kteří vyrostlí jen v mezinárodní házené! Stojící: trenér Ježek Václav, Němec Josef, Cehák Jiří, Michálek Vladimír, Fiedler Jaroslav , Kulda Milan, Tyšer, sedící: Šíma Jan, Řehůřek Milan, Kudrnáč Jiří, Pavlík Rudolf, Urban Karel a Tyšer Vladimír.V Příbrami, mistrovské utkání asi rok 1959. Jirka Kudrnáč v obležení domácích, v pozadí přihlíží Urban, Kamler a s rozhodčím diskutuje Jiří Cehák.Společné foto s družstvem Dukly Praha z roku 1960 z Julisky. Stojící zleva: Malý Jaroslav, Michálek Vladimír, Kudrnáč Jiří, Řehůřek Milan, Eder Vladimír, Jílek Karel, Konrád, Skopal Bohuš, Bělonožník František, v pokleku: Miller František, Spáčil Oldřich, Ječný Vladimír, Jandl , Sviták Vilém, Chadalík Milan, Konig Bedřich.Společné foto z roku 1961 u příležitosti oslav 1.máje. Stojící: Duda Václav, Kamler františek, Skopal Bohuš, Kulda Milan, Rada, Konrád, Jandl, Zenkovič. V pokrčení: ???, Řehůřek Milan. V pokleku: Antoš Jiří, Trojan Josef, ???, Němec Josef, Havlík Rudolf, Michálek Láďa, Kudrnáč, Ječný Láďa, Kudlák Vladimír, Šťastný Miroslav a Urban Karel.Jiří Kudrnáč uprostřed skupiny při zájezdu do bývalé NDR.