TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: Jiří Bartoň

téma: medailony | autor: Hrubas | datum: pátek 30.12.2016 | zobrazeno: 1581x

Sportovní medailon: Jiří Bartoň

Jiří Bartoň 


Narozen: 14.3.1939 v Mladé Boleslavi.

Rodina: Otec Antonín Bartoň zaměstnán jako dílovedoucí v AZNP, matka Vlasta Bartoňová dělnice v AZNP.Podruhé ženatý, manželka Nataša rozená Štěpničková 1956.

Synové: Jiří 1959, Petr 1962, Antonín 1982 a Tomáš 1984 a dcera Jana 1970.K roku 2015 má celkem 7 vnoučat a 4 pravnoučata.

Vzdělání: Vyučen jako soustružník kovů 1955 a dále vzdělání VPŠ strojní Mladá Boleslav 1957 a trenér házené FTVS KU v Praze 1972.

Převážná část života odpracovaná ve fy Škoda Mladá Boleslav v pozicích: soustružník, dílenský plánovač,horizontkář, brusič a mistr montážní linky.

Celoživotní láska : házená!

 

V Mladé Boleslavi bydlel od základní školy v Městkých domech ve čtvrti „Na plajchu“, které bylo zároveň prostranstvím pro provozování sportu všech mladých! Dům ve kterém bydlel sousedil s Letním cvičištěm Sokola, kde bylo k dispozici celé atletické sportoviště včetně zázemí pro gymnastiku.

 

Jiří se od šesti let pohyboval jen ve sportovním prostředí a navíc ve škole měl od čtvrté třídy za učitele TV pány Fáru a Drahotu, kteří byli aktivní nejen ve škole, ale i v dobrovolné TV tj. Sokole a zároveň působili jako atletičtí rozhodčí.Mimo školu se denně objevoval na atletickém hřišti kde v té době byli mimo jiných František Fiedler, pánové Mlejnek a Vrba, prof.Filip, Přemek Dolenský, Sláma, ing.Dědek, bří Klimentové,Korda, Bečvárovský a další.V roce 1954 mu jako talentu nabídl Přemek Dolenský, že jej celkově otestuje a během čtyř let jej výkonnostně připraví na OH 1960 které byly v Římě, po krátkém zaváhání (hlavně díky přesvědčování kamarádů) tuto nabídku odmítl a sběhl k jinému sportu k házené!Pro informaci stejnou nabídku dostala i Vlasta Přikrylová, která se skutečně jako rodilá mladoboleslavačka i s Evou Věchtovou-Bosákovou uvedených OH účastnila.

 

Od patnácti let tedy Jiří propadl házené.Nejdříve to byla česká házená a oddíl Sokola Březno kam jej dovedl kamarád a spolužák Beneš, dále Sokol Bakov s Dr.Bartošem posléze i Sokol Podlázky(rarita:spoluhráči Vlastník a Vrabec o 28 let starší)!

 

Po absolvování vojenské základní služby v Praze(Dukla Dejvice aktivně česká házená), po příchodu zakládá s Jiřím Holubem oddíl házené v Autoškodě Mladá Boleslav ale již od  začátku je registrován v oddíle házené Spartaku Bělá pod Bezdězem kam přešel po kontaktu přes Jiřího Kudrnáče za spolupráce s Jiřím Cehákem.

 

Jeho působení po celou dobu v bělské házené bylo pravidelně v A i B družstvu mužů.Obě družstva trénovala společně a i když částečně se na trénincích hrálo báčko či malá kopaná, převažovala v náplni házená.V jeho době hraní v začátku vedl tréninky Jiří Kudrnáč či Karel Urban, po příchodu z vojenské základní služby pak Milan Chadalík, kdy byl vrchol výkonnosti družstva Bělé p.B. V té době jsme poráželi všechna družstva která usilovala o postup do 1.ligy a to dokonce Náchod či Třeboň na jejich hřišti!Milan Chadalík byl nejlepším střelcem 2.ligy a všichni ostatní hráči výkonnostně patřili na úroveň ligových hráčů!

 

Jiří Bartoň měl výbornou spolupráci s pivoty, kdy preferoval jejich uvolnění a výkonnostně byl výborný hlavně v obranné činnosti, kterou obávaní střelci soupeře Grosmann, Pekař (Sez.Ústí), Pekař, Budín(Třeboň), Velebil, Zenkovič, Nováček(Libčice n/Vl.), Zbořil, Berka (Lovosice) a jiní museli ocenit! V  době kdy se hrálo na škváře je nezřídka museli jejich spoluhráči tahat z louží a bláta.Jiří se střelecky uplatňoval především podstřelem těsně na hráči tak, že protivníci měli i modré ledviny.Nejen na hřišti ale i mimo něj kamarádil s Frantou Millerem, Zděnkem Čtvrtníkem z „B“ pak s Janem Mašínem s Ládou Michálkem, jedničkou ve styku s oddílem byl však duše tohoto celku Jiří Cehák a dále Pepa Němec, pan učitel Grolmus a řidič pan Píša!

 

V době po odchodu M.Chadalíka kdy celkově klesla výkonnost družstva odešel hrát do Autoškody Mladá Boleslav, po třech letech se vrátil i se svými syny Jiřím a Petrem zpět do Bělé p.B. jako trenér dorostu a spolu s Janem Urbanem i starších žáků.

 

Od roku 1972 působil v házené již jen jako funkcionář a trenér.

 

Přiložené fotky

Družstvo žáků (rok cca 2007)

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé pondělí od 15:15 do 18:00 hodin a čtvrtek od 15:15 do 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem a každou středu od 15:30 do 17:00 hodin v tělocvičně Základní školy v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

2.7.

Kuhnová Tereza (28)

3.7.

Hlavová Pavlína (32)

4.7.

Špringlová Anežka (17)

5.7.

Foltýnová Magdalena (64)

8.7.

Hamšík Jakub (21)

15.7.

Bureš Lukáš (16)

15.7.

Loukotka Jakub (20)

15.7.

Macoun Jaroslav (21)

21.7.

Müller František (39)

22.7.

Šulc Filip (21)

24.7.

Humpola Matěj (17)

26.7.

Bernard Michal (19)

27.7.

Vaněk Viktor (18)

30.7.

Pecová Nela (17)

odkazy

chf.cz
sksh.chf.cz

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synSPS servis a programování strojůTom Bohemia CrystalRadim Vaněk - klempířPRS9 Group s.r.o.Česká obec sokolskáStředočeský krajský svaz házenézákladní škola Bělá pod BezdězemBc. Hana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva Mišková