oddíl házené

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 1906x

Sportovní medailon: František Bázner

František Bázner

František Bázner, bělský rodák, se narodil roku 1919. Své mládí prožil v bývalé Klášterní ulici a již od ranných let byl členem Sokola. Sportovně začal hrát házenou jako dorostenec v Sokole Bělá p.B. a plynule přešel do družstva mužů. V civilním životě se vyučil obchodním příručím a pracoval ve fy Kácel-Menzel jako vedoucí skladu.

V období 2.světové války byla činnost Sokolské organizace zakázána, přešel tedy s celým družstvem házené do S.K.Bělá p.B. Tam se ihned stal ústřední postavou bělského S.K., byl hráčem, náčelníkem, trenérem, organizátorem i sponzorem oddílu a to až do roku 1945. Jeho hráčský post byl bek hrající na straně a na hřišti byl nekompromisní, kvůli tvrdosti byl dost často vylučován! Jinak byl velice upřímný a držel ve svém okolí poslušnost a morálku, přitom to nevylučovalo, že v jeho přítomnosti bylo vždy hodně veselí. Jako hrající trenér a vedoucí oddílu byl např.iniciátorem odstraňování kaluží a vody ze hřiště. Všichni museli udělat na hřišti stružky a hrnout vodu do vykopané díry, ze které se voda odnášela a ta díra se později k začátku utkání zahrabala! V období okupace se nebál zajít za německým komisařem Otto Thámem, který byl s Čechy loajální! Vyjednal tam pro házenou uvolňování hřiště na házenou za sokolovnou, které v době okupace používala SA jako střelnici. V neděli vždy byla střelnice používána až do 10.00 hod. kdy němci odpochodovali a plochu uvolnili pro utkání v házené! Tam v té době chodilo 300 až 500 diváků! Házenkáři však za to měli pracovní povinnost a museli začít brigádně budovat nynější hřiště kopané. V době druhé světové války byl i sponzorem v dnešním slova smyslu, dojednal za úplatu start hráče Umlaufa Jiřího z Prahy Vinohrad a Vlastníka Jaroslava ze Slavoje Mladá Boleslav, kteří dostávali za utkání 5kg mouky a kopu vajec!

Po okupaci se František Bázner přestěhoval do Doks, kde vlastnil velkoobchod se železářstvím. Samozřejmě jej postihla ztráta jeho firmy, kdy byl obchod znárodněn a tak František přešel pracovně do Oken, kde pracoval jako skladník až do důchodu. V Doksech, kde chtěl založit také oddíl házené, uspořádal v roce 1947 u příležitosti Benátské noci, propagační utkání! To se odehrálo mezi družstvem Sokola Bělá p.B. samozřejmě s jeho účastí, a dalšími bělskými hráči: brankářem Kamlerem dále s Dědečkem, bratři Šafránkové Václav a Josef, Šourem. K tomu utkání pozval družstvo Března: bratři Báčkové, Slavík, Hrobník, Baudy, Valenta. To bylo vlastně jeho poslední utkání v bělském dresu a házené. Házená se v Doksech neuplatnila a tak Fr.Bázner dále pokračoval jako funkcionář divizní kopané v Doksech.
František Bazner zemřel v roce 1986.

První vydání medailonku: 13.10.2006 - autor Jiří Bartoň

Družstvo mužů ještě před přechodem do S.K.Bělá p.B. v roce 1936. Zleva: brankář Melich František, Havel Václav, Havel Josef, Bázner František, Moucha Antonín, Trejbal Gustav, Novotný.

Každé pondělí od 15:15 do 18:00 hodin a čtvrtek od 15:15 do 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem a každou středu od 15:30 do 17:00 hodin v tělocvičně Základní školy v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.

Roubal Jiří (26)

Galetka Jiří (19)