oddíl házené

Narozen: 31:12:1938
Stav a zaměstnání: Ženatý, důchodce
Koníčky: myslivost, rybaření, zahrada

Láďa Eder se narodil v roce 1938 v Mladé Boleslavi a vyrůstal na vesnici v Zámostí u Krnska spolu se svou starší sestrou. Obecnou školu navštěvoval v Krnsku a střední školu pak v Mladé Boleslavi. Jako veliká většina kluků z jeho vesnice kromě školy chodil od 6 let do houslí ke kapelníkovi p.Hermanovi do Krnska. A samozřejmě i do Sokola. Krnecká sokolovna byla celoročně obsazena nejen dospělými, ale hlavně dětmi. Před sokolovnou bylo i hřiště na odbíjenou a pískové doskočiště. Do místního Sokola chodili obyvatelé z Pískové Lhoty, Krnska, Zámostí i Jizerního Vtelna. Jako kluk chodil každou zimu hrát hokej na kaly v Pískové Lhotě kde mimo jiné začínali hokejové krůčky i Sládeček, Čižimský, Chlupáč, kteří později hráli i v nejvyšší hokejové soutěži. Jako syn muzikanta a kapelníka chodil na housle do 16 let. V obci byl kromě Sokola, Junáka, baráčníků, hasičů, také aktivní ochotnický spolek a do 15 let hrál společně s matkou i divadlo.
Jako kluk začínal samozřejmě i s kopanou za mládežnická družstva a samozřejmě i pár let za Krnsko „A“!Zhruba ve 13-cti letech začínal s tenisem. Chodil pravidelně ss spolužáky Macháčkem, Weisem, Erychlebem, Maškem, Brzobohatým a dalšími na hřiště „Na Štěpánce“. Po helsinské olympiádě začal po vzoru E.Zátopka pravidelně běhat.
Od roku 1953 kdy začal chodit na mladoboleslavskou průmyslovou školu, současně začal závodně lyžovat. V letech 1954-1957 nejdříve jako samouk sám začal trénovat doma atletiku a od roku 1955 již v oddíle lehké atletiky v Mladé Boleslavi a již od roku 1956 začal hrát v Mladé Boleslavi házenou.
V roce 1957 odešel na vojenskou základní službu, kterou vykonával na letišti u Žatce. První rok hrál za Duklu Žatec handball(krajskou soutěž). V roce 1958 byl odvelen do Dukly Bratisdlava, kde absolvoval měsíční soustředění vybraných házenkářů-vojáků(z Dukel z celé republiky), jako výběr na mezinárodní festival mládeže ve Vídni, kde mělo toto družstvo reprezentovat ČSR v házené o 11 hráčích. Mezi vybraných 18 hráčů se nakonec nedostal a vrátil se zpět do Žatce. Od srpna 1958 přešel z Dukly Žatec do VTŽ Chomutov, kde hrál celou sezonu až do konce vojny.V roce 1959 obsadilo toto družstvo v nejvyšší republikové soutěži v české házené 3.místo.
Po vojně se opět vrátil do Mladé Boleslavi, kde pokračoval v atletice, hrál kopanou v Krnsku a začal hrát házenou za Bělou pod Bezdězem. V Bělé p.B. hrál celých 7 sezon až do roku 1967 kdy přestoupil do Mladé Boleslavi. Atletiku ukončil závodně v roce 1964 a házenou hrál až do roku 1978.
Co se týká vzdělání Láďa vystudoval VŠ strojního inženýrství v Praze a také dvouleté denní postgraduální studium mezinárodních vztahů v Praze.
Ve všech družstvech hrál převážně na postu pivota s č.3 a nejlépe se mu hrálo s J.Bartoněm či „Jukou“ Antošem, kteří ho v pivotu dokázali uvolnit, ale velký podíl měli i hráči K.Urban a J.Kudrnáč. Pro Láďu nebyl problém zakončit střelbu pravou i levou rukou. Nejlepší házenkářské období prožil v Bělé p.B., kde se cítí být i více než členem. Jezdí na všechna utkání 2.ligy a rád posedí při různých příležitostech s bývalými spoluhráči a „kominíkem“ Jirkou Cehákem.
Láďa Eder rád vzpomíná na zahraniční zájezdy, které s manželkou a klukama-házenkářema z Bělé p.B. absolvoval.“Bělští“ kluci-házenkáři i jejich vedení-bafuňáři to byla a doposud je parta výborných kamarádů-lidí, kteří se dovedli vždy dobře bavit i mimo házenou. Nezapomenutelné je „zpívání“ organizované u příležitosti odchodu hráčů do stavu manželského autorem textů písní učitelem Vaškem Grolmusem!

První vydání medailonku: 3.8.2008 - autor Jiří Bartoň

Družstvo Sokola Bělá p.B. při nástupu k druholigovému utkání: zprava kapitán družstva Josef Musil, ing.Eder, Jiří Kudrnáč, Karel Urban, Čenda Joska, Juka Antoš a brankář Kulda.Společné foto s družstvem Dukly Praha z roku 1960 z Julisky. Stojící zleva: Malý Jaroslav, Michálek Vladimír, Kudrnáč Jiří, Řehůřek Milan, Eder Vladimír, Jílek Karel, Konrád, Skopal Bohuš, Bělonožník František, v pokleku: Miller František, Spáčil Oldřich, Ječný Vladimír, Jandl , Sviták Vilém, Chadalík Milan, Konig Bedřich.Láďa na rozehrávce, kdy jako spoluhráč na pravé spojce je Franta Kamler a utkání řídí nekompromisně pro domácí Jirka Cehák senior.Na hřišti SKP Mladá Boleslav se v době kdy tam hrálo bělské „B“ se setkali v roce 2000 zleva: Jiří Cehák senior, ing. Láďa Eder, František Kamler, Karel Urban a Pišta Vraniak.

Každé pondělí od 16:30 do 18:00 hodin a čtvrtek od 15:15 do 16:30 hodin probíhá v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.

Roubal Jiří (25)

Galetka Jiří (18)