TJ Sokol Bělá pod Bezdězem

oddíl házené

 
 

Sokol Bělá / medailony / články / Sportovní medailon: ing. Ladislav Eder

téma: medailony | autor: Giorgio | datum: čtvrtek 1.1.2015 | zobrazeno: 2245x

Sportovní medailon: ing. Ladislav Eder

ing. Ladislav Eder 


Narozen: 31:12:1938
Stav a zaměstnání: Ženatý, důchodce
Koníčky: myslivost, rybaření, zahrada

Láďa Eder se narodil v roce 1938 v Mladé Boleslavi a vyrůstal na vesnici v Zámostí u Krnska spolu se svou starší sestrou. Obecnou školu navštěvoval v Krnsku a střední školu pak v Mladé Boleslavi. Jako veliká většina kluků z jeho vesnice kromě školy chodil od 6 let do houslí ke kapelníkovi p.Hermanovi do Krnska. A samozřejmě i do Sokola. Krnecká sokolovna byla celoročně obsazena nejen dospělými, ale hlavně dětmi. Před sokolovnou bylo i hřiště na odbíjenou a pískové doskočiště. Do místního Sokola chodili obyvatelé z Pískové Lhoty, Krnska, Zámostí i Jizerního Vtelna. Jako kluk chodil každou zimu hrát hokej na kaly v Pískové Lhotě kde mimo jiné začínali hokejové krůčky i Sládeček, Čižimský, Chlupáč, kteří později hráli i v nejvyšší hokejové soutěži. Jako syn muzikanta a kapelníka chodil na housle do 16 let. V obci byl kromě Sokola, Junáka, baráčníků, hasičů, také aktivní ochotnický spolek a do 15 let hrál společně s matkou i divadlo.
Jako kluk začínal samozřejmě i s kopanou za mládežnická družstva a samozřejmě i pár let za Krnsko „A“!Zhruba ve 13-cti letech začínal s tenisem. Chodil pravidelně ss spolužáky Macháčkem, Weisem, Erychlebem, Maškem, Brzobohatým a dalšími na hřiště „Na Štěpánce“. Po helsinské olympiádě začal po vzoru E.Zátopka pravidelně běhat.
Od roku 1953 kdy začal chodit na mladoboleslavskou průmyslovou školu, současně začal závodně lyžovat. V letech 1954-1957 nejdříve jako samouk sám začal trénovat doma atletiku a od roku 1955 již v oddíle lehké atletiky v Mladé Boleslavi a již od roku 1956 začal hrát v Mladé Boleslavi házenou.
V roce 1957 odešel na vojenskou základní službu, kterou vykonával na letišti u Žatce. První rok hrál za Duklu Žatec handball(krajskou soutěž). V roce 1958 byl odvelen do Dukly Bratisdlava, kde absolvoval měsíční soustředění vybraných házenkářů-vojáků(z Dukel z celé republiky), jako výběr na mezinárodní festival mládeže ve Vídni, kde mělo toto družstvo reprezentovat ČSR v házené o 11 hráčích. Mezi vybraných 18 hráčů se nakonec nedostal a vrátil se zpět do Žatce. Od srpna 1958 přešel z Dukly Žatec do VTŽ Chomutov, kde hrál celou sezonu až do konce vojny.V roce 1959 obsadilo toto družstvo v nejvyšší republikové soutěži v české házené 3.místo.
Po vojně se opět vrátil do Mladé Boleslavi, kde pokračoval v atletice, hrál kopanou v Krnsku a začal hrát házenou za Bělou pod Bezdězem. V Bělé p.B. hrál celých 7 sezon až do roku 1967 kdy přestoupil do Mladé Boleslavi. Atletiku ukončil závodně v roce 1964 a házenou hrál až do roku 1978.
Co se týká vzdělání Láďa vystudoval VŠ strojního inženýrství v Praze a také dvouleté denní postgraduální studium mezinárodních vztahů v Praze.
Ve všech družstvech hrál převážně na postu pivota s č.3 a nejlépe se mu hrálo s J.Bartoněm či „Jukou“ Antošem, kteří ho v pivotu dokázali uvolnit, ale velký podíl měli i hráči K.Urban a J.Kudrnáč. Pro Láďu nebyl problém zakončit střelbu pravou i levou rukou. Nejlepší házenkářské období prožil v Bělé p.B., kde se cítí být i více než členem. Jezdí na všechna utkání 2.ligy a rád posedí při různých příležitostech s bývalými spoluhráči a „kominíkem“ Jirkou Cehákem.
Láďa Eder rád vzpomíná na zahraniční zájezdy, které s manželkou a klukama-házenkářema z Bělé p.B. absolvoval.“Bělští“ kluci-házenkáři i jejich vedení-bafuňáři to byla a doposud je parta výborných kamarádů-lidí, kteří se dovedli vždy dobře bavit i mimo házenou. Nezapomenutelné je „zpívání“ organizované u příležitosti odchodu hráčů do stavu manželského autorem textů písní učitelem Vaškem Grolmusem!
 

První vydání medailonku: 3.8.2008 - autor Jiří Bartoň

Přiložené fotky

Družstvo Sokola Bělá p.B. při nástupu k druholigovému utkání: zprava kapitán družstva Josef Musil, ing.Eder, Jiří Kudrnáč, Karel Urban, Čenda Joska, Juka Antoš a brankář Kulda.Společné foto s družstvem Dukly Praha z roku 1960 z Julisky. Stojící zleva: Malý Jaroslav, Michálek Vladimír, Kudrnáč Jiří, Řehůřek Milan, Eder Vladimír, Jílek Karel, Konrád, Skopal Bohuš, Bělonožník František, v pokleku: Miller František, Spáčil Oldřich, Ječný Vladimír, Jandl , Sviták Vilém, Chadalík Milan, Konig Bedřich.Láďa na rozehrávce, kdy jako spoluhráč na pravé spojce je Franta Kamler a utkání řídí nekompromisně pro domácí Jirka Cehák senior.Na hřišti SKP Mladá Boleslav se v době kdy tam hrálo bělské „B“ se setkali v roce 2000 zleva: Jiří Cehák senior, ing. Láďa Eder, František Kamler, Karel Urban a Pišta Vraniak.

aktuality

Za posledních 14 dní nenalezeny žádné aktuality!

příští turnaj

žádný turnaj nenalezen

nábor mládeže

Každé pondělí od 15:15 do 18:00 hodin a čtvrtek od 15:15 do 16:30 hodin v městské sportovní hale v Bělé pod Bezdězem a každou středu od 15:30 do 17:00 hodin v tělocvičně Základní školy v Bělé pod Bezdězem probíhá nábor dětí do našich družstev přípravky, minižáků a mladších žáků.
Přijďte se podívat, budeme se na vás těšit! Podrobnosti ZDE >>>

oslavenci

2.7.

Kuhnová Tereza (28)

3.7.

Hlavová Pavlína (32)

4.7.

Špringlová Anežka (17)

5.7.

Foltýnová Magdalena (64)

8.7.

Hamšík Jakub (21)

15.7.

Bureš Lukáš (16)

15.7.

Loukotka Jakub (20)

15.7.

Macoun Jaroslav (21)

21.7.

Müller František (39)

22.7.

Šulc Filip (21)

24.7.

Humpola Matěj (17)

26.7.

Bernard Michal (19)

27.7.

Vaněk Viktor (18)

30.7.

Pecová Nela (17)

odkazy

chf.cz
sksh.chf.cz

 

 

facebook - Sokol Bělá muži  twitter - Sokol Bělá  rajce.net - Sokol Bělá  youtube - Sokol Bělá

partneři a sponzoři našeho oddílu:

Město Bělá pod BezdězemATMOS - Jaroslav Cankař a synSPS servis a programování strojůTom Bohemia CrystalRadim Vaněk - klempířPRS9 Group s.r.o.Česká obec sokolskáStředočeský krajský svaz házenézákladní škola Bělá pod BezdězemBc. Hana DufkováMUDr. Milan HesounMUDr. Martin ZelenýMUDr. Luboš SvobodaMUDr. Eva Mišková